Yumurta kabuğunun faydaları... Kemik erimesine iyi geliyor

Yumurta kabuklarını çöpe atmak yerine onlardan faydalanmak mümkün. Özellikle kadınlarda 30'lu yaşlardan sonra kemik erimesi riski artar. Bu riski azaltmanın bir yolu da yumurta kabuklarından faydalanarak yapacağınız kür. Yumurta kabuğu kürü nasıl hazırlanır? Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Yumurta kabuğunun faydaları... Kemik erimesine iyi geliyor

Yumurta kabuklarını çöpe göndermek yerine onlardan harika bir şekilde faydalanmanız mümkün. Özellikle 30'lu yaşlardan sonra kadınlar için kemik erimesi riski artar. İşte bu riski en aza indirmek için yumurta kabuklarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda yumurta kabuklarının kemik yapısını güçlendirdiği ortaya çıktı. Kalsiyum fosfat ve kolajen eksikliği sonucu başlayan kemik erimesi herkesin başına gelebilir ancak kadınlar menopoz döneminden sonraki zamanda çok büyük risk altındadır.

Kemik erimesi önlemenin yolu

Kemik yoğunluğu düştükten sonra erime meydana gelebilir. İşte bu gibi durumlardan kendinizi kurtarmak için önceden önlem almakta fayda var. Çalışmalar sonucu yumurta kabuklarının kemik erimesini geciktirdiği ortaya çıkmış, ve bu kabuklardan hazırlanan kür sayesinde kemik sağlığını koruyabilen pek çok insan vardır.

Yumurta kabuğu kürü nasıl hazırlanır?

Öncelikle yumurta kabuklarını mikroplardan arındırmak için iyi bir şekilde temizlenmeli. Bunun için yumurta kabuklarını haşlamalısınız.

Haşlanan bir miktar yumurta kabuğunu süzün ve blender'a alın ve toz haline getirene kadar blendar'dan geçirin. Çok iyi şekilde parçalanmasına dikkat edin.

Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuğunu, sabahları kahvaltıdan önce 1 çay kaşığı yiyin. Bunu sütün içine ilave edebilir, ya da taze meyve sularına ekleyebilirsiniz.

Kemik erimesi kadınlarda daha fazla görülüyor

Dünyada kemik erimesi oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Bu oran %80’ lere kadar çıkabilmektedir. Bunun nedenleri şu şekilde  sıralanabilir;

Kemik gelişimi sırasında erkeklerde olan kemik kütlesi oranının kadınlara göre daha fazla olması,

Kadınların erkeklere göre daha uzun süre yaşamaları,

Erkeklik hormonu olarakta bilinen testosteronun kemikler üzerindeki koruyuculuk etkisi,

Menapoz döneminde kemik yıkımının artması (Erkeklerde bu döneme eşdeğer bir dönem yoktur).

Osteoporoz (kemik erimesi)’nin belirtileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar Osteoporoz hastalığının başlangıç aşamasında sessiz seyrettiğini ve kişide hiç bir şikayet gözlenmediğini ortaya çıkarmıştır. Ancak hastalık ilerledikçe belirtilere rastlanabilir:

Bel ve sırt ağrısı,

Omurga da kırıklar,

Boyda kısalma,

El bileklerinde kırıklar,

Kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar,

Sırt kamburlaşması

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 12:01
YORUM EKLE