Uzmanlar uyarıyor! Yere düşen yiyeceklerde 5 saniye kuralına dikkat!

Yere düşen herhangi bir yiyeceğin beş saniyeden fazla yerde kalmadığı sürece mikrop taşımadığı kanısı yaygındır. Bu inanç ne kadar bilimseldir? Beş saniye kuralı halk arasında sıklıkla konuşulan bir konudur. Hepimiz daha önce kazayla yiyecekleri yere düşürebiliyoruz. Peki siz söz konusu yiyeceği yiyor musunuz, yoksa hemen çöpe mi atıyorsunuz? Halk arasında inanılan beş saniye kuralına göre kimileri yere düşen yiyeceği 5 saniye içinde yerden alarak sorunsuz bir şekilde tüketir. Peki, bilim bu konuda ne diyor?

SAĞLIK 20.10.2019, 16:01
Uzmanlar uyarıyor! Yere düşen yiyeceklerde 5 saniye kuralına dikkat!

Beş saniye kuralı nedir?

Halk arasında 5 saniye kuralı olarak bilinen teori, yere düşen yiyeceklerin ilk birkaç saniyede yerden alınması durumunda yenebileceğini ifade eder. İnanışa göre yere düşen yiyeceğe bakterilerin yerleşmesi için gereken sürenin 5 saniyeden uzun olması.

2007 yılında Clemson Üniversitesi'nde konuyla ilgili bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonucu ise; yiyeceğin 5 saniye ya da bir dakika yerde kalması yiyeceğe geçen bakteri miktarını etkilemiyor. Durumu etkileyen şey ise yiyeceğin düştüğü yerdeki toplam bakteri miktarının düşen yiyeceğin yenilebilir olup olmamasını belirlediği gözlemlendi. Yani önemli olan yerde ne kadar kaldığı değil, yerdeki bakteri oranı olduğu ortaya kondu.

Bilim insanları, bu duruma ek olarak yiyeceğin düştüğü zeminin yapısının da önemli olduğunu açıkladı. Tahta ya da kalebodura düşen yiyecek, halıya düşen yiyeceğe göre daha çok bakteri toplar. Araştırma kapsamında aynı miktarda bakteri bırakılan halı, tahta ve kalebodur yüzeyler arasında, halıdan yiyeceğe geçen bakteri miktarı yüzde 1 iken, diğer iki zeminde bu oran yüzde 48 ile 71 oldu.

Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji Dergisi'nde yayınlanan farklı bir çalışmada ise, zamanın bir rol oynadığı belirtilmektedir. Yiyecekleriniz yerde ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla bakteri kendilerini buna bağlar. 

Yorumlar (0)