Uzmanlar uyarıyor… Ayranı bakır bardakta içenler dikkat!

Türkiye'de yaygın olarak ayran servis edilirken kullanılan bakır ayran bardakları hakkında çarpıcı bir araştırma yapıldı. ABD ve Batı dünyasında alkollü içecek ve kokteyl de servis edilen bakır bardakların gıda zehirlenmesine sebep olabileceği kaydedildi.

SAĞLIK 08.08.2017, 16:18
Uzmanlar uyarıyor… Ayranı bakır bardakta içenler dikkat!

ABD’nin Iowa bölgesindeki Gıda ve İlaç Birimi’nin Alkollü İçecekler Departmanı tarafından yapılan uyarıda bakır ve bakır alaşımlı bardaklarda içecek tüketmek gıda zehirlenmesine sebep olabileceği belirtiliyor.
İngiltere’nin saygın haber platformlarından Independent’ta yer alan haberde özellikle pH değeri 6.0’nın altında olan içeceklerin bakırla etkileşime girmesinin zehirleyici olabileceği kaydedildi. Son dönemde ABD’de yaygın olan votka, limon ve birayla yapılan Mule isimli kokteyl sayesinde bu bardak popüler olmuştu. Bu kokteylin pH değerinin 6.0’dan düşük olduğunu belirten uzmanlar bu kokteyli içerken dikkat etmek gerektiğini belirtti.

Öte yandan bazı yetkililer bu tür bardakların görüntü itibariyle bakıra benzediğini ama iç kısmında paslanmaz çelik veya nikel gibi materyaller kullanıldığını söyleyerek, bu tür bardaklarda içecek tüketmenin bir zararının olmayacağını dile getirdi. Yapılan açıklamada, “Yüksek oranda bakır bulunması zehirlenmeye ve gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Bakır ve bakır alaşımlı yüzey asitli gıdayla temas edince bakır gıdanın içine işleyebilir” dedi.
Bakır zehirlenmesi yaşayan insanlarda, kusma, mide ağrısı, bayılma ve halsizlik görülür. Uzmanlar, ayranın pH değerinin 4.0-4.6 arasında olduğunu açıklıyor.

Yorumlar (0)