Ülke Değişse de Kader Değişmiyor

Gediz Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Görevli Yrd.Doç. Dr. Yudit Namer, İstenmeyen Gebeliğin Olumsuz Etkilerini Avrupa Çapında Araştırdı, 7 Ülkeden Bin 45 Kadına Ulaştı.

SAĞLIK 17.01.2015, 11:30 18.02.2015, 22:59
Ülke Değişse de Kader Değişmiyor
Gediz Üniversitesi Psikoloji Bölümünde görevli Yrd.Doç. Dr. Yudit Namer, istenmeyen gebeliğin olumsuz etkilerini Avrupa çapında araştırdı, 7 ülkeden bin 45 kadına ulaştı. Tüm ülkelerde bu durumdan kadınlar sorumlu tutulup yalnız bırakılıyor, aile desteği bile alamıyor. Yalnızlık hissi en çok Türkiye ve Yunanistan’da hissediliyor.

Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Yudit Namer, Avrupa çapında araştırmaya imza attı. Aynı zamanda Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Yrd.Doç. Dr. Namer, istenmeyen gebelik durumunda kadınların neler yaşadığını öğrenmeye çalıştı.

Avrupa Psikoloji Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Psikoloji Öğrencileri Toplulukları Federasyonu’nun da desteğiyle Türkiye’de 322, Almanya’da 199, Yunanistan’da 162, Polonya’da 139, Kıbrıs’ta 102, Kuzey İrlanda’da 69 ve İsviçre’de 52 olmak üzere toplam bin 45 kadına ulaşıldı. Ortalama yaşı 26 olan kadınlara, maddi sıkıntılar içinde yaşanan gebelik, annenin sağlığına tehdit oluşturan gebelik, cinsel saldırı nedenli gebelik, küçük yaşta gerçekleşen gebelik, okulda cinsel eğitimin verilmemesi, gebelik halinde başlarına neler gelebileceği soruldu. Ülke değişse de istenmeyen gebelikte kadının kaderinin değişmediği ortaya çıktı. Bu durumdan genellikle kadınlar sorumlu tutuluyor; ailesinden, akrabaları ve arkadaşlarından bile destek almamaları gerektiği düşünülüyor.
Yorumlar (0)
31°
açık