08 Eylül 2017 Cuma 23:13
Termal Suyun Faydaları

Termal Suyun Faydaları

Termal su pek çok hastalığın tedavi sürecinde destekleyici etkiler almak için kullanılan şifalı sulara verilen genel addır. Sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan termal sular fizik tedavi ve psikoterapi başta olmak üzere pek çok tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Termal suların içerisinde yoğun olarak mineral bulunur. Ülkemizde bulunan termal suların ortalama sıcaklığı 50°C’dir. Suyun sıcaklığı, içerisindeki mineraller ve kükürt tedavi edici etkileri ortaya çıkarmaktadır.

Termal Suyun İyi Geldiği Hastalıklar

Termal su egzama, akne, nöredermit kronik rezidüel ürtiker gibi cilt hastalıklarının destekleyici tedavisinde kullanılır. Termal suyun içerisinde bulunan mineraller derinin yenilenmesini hızlandırdığı için cilt hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir.

Romatizma, kireçlenme ve ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde termal suların oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Yoğun antrenman yapan sporcular için de oldukça faydalı olan termal sular insanların ağrılarını azaltmasıyla da dikkat çekmektedir. Yaşam kalitesini arttıran termal sular kas hastalıklarında ya da travmaya bağlı gelişen eklem sorunlarında da oldukça etkilidir.

Termal sular kan basıncını düzenleyici etkileri kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Dolaşım bozukluğu, esansiyel hipertansiyon, periferik arter gibi hastalıkların tedavisinde termal sular kullanılır. İnsanlar arasındaki yaygın ön yargının aksine termal sular tansiyon ve kalp hastalarına iyi gelmektedir. Ancak bu hastalıklara sahip kişilerin termal su tedavilerine doktorlarının tavsiyelerine uyacak şekilde katılmaları gerekmektedir.

Şeker hastalığı, mide rahatsızlıkları, karaciğer ve safra kesesi yetmezliği, gut gibi hastalıkların tedavisinde termal sular sıkça kullanılır. Bu tür hastalıkların tedavilerinden termal sular içme kürleri aracılığı ile değerlendirilir.

Solum sistemi hastalıkları için uygulanan termal su tedavileri genellikle klimaterapi teknikleri ile gerçekleştirilir. Alerjik üst solunum yolu hastalıkları, aronik bronşit, astma bronşiyal gibi hastalıkların tedavisinde termal sular sıkça kullanılır.

Termal su havuzları obezite ve şişmanlık tedavisinde de kullanılmaktadır. İçeriğinde sülfat bulunan ve acı su olarak da adlandırılan termal sular vücudun yağ yakmasını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Termal su aynı zamanda vücutta bulunan fazla ödemin atılmasını da destekleyerek kilo verme sürecinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Termal Su Nasıl Kullanılmalı?

Termal su kullanımı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Tedavinin ne kadar süreceği ve nasıl uygulanacağı doktor tarafından belirlendiği zaman alınacak verim çok daha fazla olacağından dolayı destekleyici tedavilerde doktor kontrolü önemlidir. Sadece rahatlamak ve dinlenmek amacıyla termal tesislere gidiyorsanız tesiste bulunan uzmanlar tarafından önerilen sürelerde termal havuzları kullanmanız herhangi bir sorun yaşamanızın önüne geçer. Yeni doğum yapanlar ve hamilelerin termal havuzlara girmemesi tavsiye edilir. Günde iki kereden fazla termal havuza girmemek önemlidir. Tok karnına ya da aç karnına termal havuzlardan faydalanmamak sağlık açısından dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer alır. Termal su şifa kaynağı olarak öne çıkarken sağlık turizmi açısından oldukça etkili ve doğal bir yöntemdir. Bu yöntemden en etkili şekilde yararlanmak için uzmanların tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekir.