Sonbaharda sağlıklı beslenerek yenilenin... Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler neler?

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı ile mevsim geçişini formunuzu koruyarak ve hücrelerinizi yenilenerek geçirebilirsiniz. Yapacağınız birkaç düzenleme ile kendinizi daha pozitif ve zinde hissedebilir, sonbahar depresyonundan ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklardan da korunabilirsiniz.

SAĞLIK 25.09.2018, 17:30
Sonbaharda sağlıklı beslenerek yenilenin... Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler neler?

Mevsim geçişlerinde genellikle kendimizi daha yorgun ve halsiz hissederiz. Havaların daha erken kararması, güneşin etkisinin azalması ve sıcaklığın düşmesi psikolojimizi ve vücudumuzu oldukça etkiler. Azalan sıcaklık nedeniyle mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin hormonun seviyesi azalır. Bu yüzden de kişilerin kış aylarında iştahı ve karbonhidratlı beslenmeye eğilimi artar. Bu durumda yolumuz mutfaktan daha çok geçer ve abur cubur dediğimiz gıdaları daha çok tüketmek isteriz. Sonuç olarak da kilo alımı kaçınılmaz olur.

Protein alımını ihmal etmeyin

Proteinler doku yapımı ve onarımında yer alırlar. Bu yüzden proteinli gıdalara günlük beslenmenizde mutlaka yer verin. Bu, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını azaltacağı gibi, yakalansanızda az zararla atlatmanıza yardımcı olacak. Yüksek proteinli besinler endorfin ve serotonin hormonunu artırarak depresyon riskini de azaltıyor. Uzun süre tokluk hissi sağladığı için de formunuzu korumanıza da yardımcı oluyor. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar protein açısından en zengin gıdalardandır. Güne kahvaltı ile başlayın, metabolizma hızınıza hız katın. Metabolizmanızın en hızlı çalıştığı saatler güne başladığınız ilk saatlerdir. Bu yüzden de uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde kahvaltınızı yapmaya özen gösterin. Yumurta-peynir ikilisi gibi protein ağırlıklı seçimler yaparsanız güne iştah kontrolünde de bir sıfır önde başlamış olursunuz.

Yeterli Omega-3 alın

Sağlıklı bireylerin günlük 1.000 mg Omega-3 alması, gereksinimlerini karşılar. Gıdalardan özellikle balık, ceviz ve semizotunda bolca Omega-3 bulunuyor. Omega-3, depresyonu önleyici etkiye sahip olduğundan, depresyon tedavisinde de kullanılıyor. Sonbahar, balığın bol olduğu bir mevsimdir bu yüzden beslenme planınızda haftada 3 gün balık tüketimine yer vermeye çalışın. Özellikle soğuk deniz balıkları olan somon, uskumru ve ton balığında bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri merkezi sinir sistemi gelişimine katkıda bulunmaktadır.Eğer balık tüketemiyorsanız, bir uzmana danışarak besin takviyesi olarak balık yağı tabletleri de kullanabilirsiniz.

B12 eksikliğine dikkat

B12 eksikliği, sinir sisteminde sorunlar yaratır. Anksiyete, durgunluk, depresyon, unutkanlık, yorgunluk hissi ve hafıza sorunları gibi sorunların çoğu B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor. Yumurta, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünler yoğun olarak B12 açısından zengindir. Bu besinlere beslenmenizde yer verebilirsiniz ama kan tahlili yaptırmadan gereksiz yere takviye almayın.

D vitamininizi kontrol ettirin

D vitamini depresyonu azaltıcı faktörler arasında yer alıyor. Yaz döneminde dolan D vitamini depolarınız, kış aylarında güneşin etkisini azaltmasıyla boşalmaya başlıyor. Somon, ton balığı, yumurta sarısı, süt ürünleri gibi besinlerde bulunsa da D vitaminin asıl kaynağı güneş ışınlarıyla deriden sentezlenmesidir. Bu yüzden kış aylarında D vitamini seviyenizi mutlaka kontrol altında tutun, gereken zamanlarda takviye yaparak mutsuzluğa karşı gardınızı alın,

Antioksidanlar açısından zengin beslenin

Antioksidanlar, sabah yorgun uyanmanızı önleyerek mutsuz ve karamsar ruh halinizi ortadan kaldırır. Serbest radikaller ve bunların zararlarından da sizi korur. C vitamini, E vitamini, betakaroten ve B6 vitamini yardımıyla üretilen Koenzim Q-10, ilk akla gelen antioksidanlardandır. Bu antioksidanları içe-ren besinler, yaşlanmayı geciktirerek cilt sağlığını da koruma altına alıyor. Sonbaharda onlara beslenme planınızda yer vererek kanser ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

Güçlü bağışıklık sistemi için C vitamin

Sonbaharda iyi beslenmek için özellikle yeterli C vitamini almaya önem vermelisiniz. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu vitamini; kuşburnu, turunçgiller, domates, biber, maydanoz, soğan, kırmızı ve mor meyveler, yeşil biber, brokoli ve yeşil salatalarla alabilirsiniz. Diğer antioksidan zengini mevsim sebze-meyveleri ise; havuç, kereviz, roka, kırmızı lahana, kuru erik, kara üzüm, sarımsak, limon, kivi ve hindistan cevizidir.

Bağırsak dostu probiyotikler

İkinci beynimiz olarak adlandıran bağırsaklarımız ne kadar mutluysa ve sağlıklıysa biz de o kadar mutlu ve sağlıklıyız. Yapılan çalışmalar serotonin hormonun yüzde 95’nin bağırsaklarımızda sentezlendiğini ortaya çıkarmıştır. Kefir, yoğurt, probiyotik yoğurtlar ve turşu gibi fermente ürünlere beslenmenizde yer vererek bağırsaklarınızı mutlu edebilirsiniz. Hatta probiyotik desteği bile kullanabilirsiniz.

Su ile hücrelerinizi ve beyninizi tazeleyin.

Günlük yeteri kadar su tüketmezseniz susuz kalan beyin kortizol isimli hormonun salgılanmasını artırır, bu hormonun fazla salgılanması ise hafıza gücünün azalmasına neden olur. Kortizol salgılanması adrenalin hormonun da artışını tetikler. Bunun sonucu olarak beyin fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar, hafızayı olumsuz yönde etkiler.

Yorumlar (0)
33°
açık