Siz de SGK'daki paralarınızı unutmuş olabilirsiniz!

Devlet farklı kurumlar aracılığıyla yardım ödemeleri yapıyor, bu ödemelerin önemli kısmı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmakta. SGK'ya ödenen ve vatandaşlar tarafından alınmayan ödemelerin miktarı milyon TL'leri buluyor.

SAĞLIK 11.10.2019, 15:59 11.10.2019, 16:49
Siz de SGK'daki paralarınızı unutmuş olabilirsiniz!

SGK'nın çeşitli sebepler nedeniyle yaptığı ödemeler şunlar:

Cenaze Yardımı

Bu ödemeyi vefat eden kişinin eşi ve çocukları alabiliyor. Eşi ve çocukları yoksa birinci dereceden yakınları alabiliyor. Bunun için SGK'da 360 gün sigorta ödemesi yapılmış olması gerekiyor.


Yol Yardımı 

Sigortalı kişinin acil veya zorunlu bir nedenden dolayı başka bir hastaneye sevk edilmesi gerekiyorsa yol yardımı yapılıyor.


İşgöremezlik Ödemesi

SGK, mesleki hastalık nedeniyle çalışamayan vatandaşlara bu ödemeyi yapıyor. Bu ödemelerin alınabilmesi için sağlık raporu şartı aranıyor.


Bakıcı Yardımı

Anne-babalar çalışma hayatı içerisindeyse 2-5 yaş arasındaki çocukları için bakıcı parası yardımı yapılmakta.


Çeyiz Yardımı

Bir genç kız, yetim maaşı alıyorsa evliliğe hazırlandığı durumda yetim aylığının 24 katı yardım alır. Evlilik sonrası ise yetim maaşı kesilir.


Emekli Olamayanlara Prim Parası Ödemesi

Emeklilik için yaş ve gün şartını doldurmuş ancak prim eksiği bulunan vatandaşlara isterlerse yatırmış oldukları prim parası toplu halde ödenir. Ancak burada çeşitli başvuru koşulları bulunuyor. Konuya ilişkin detaylar SGK'dan öğrenilebilir. 

Doğum Parası

İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinse 600 TL ödenir.

Bütün bu ödemeler hakkındaki detayları SGK'nın sitesinde bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)