Prof. Dr. Canan Karatay'dan Ramazan ayı iftar yemeği diyet önerileri!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay Ramazan ayı için vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Karatay, Ramazan öncesi vücudumuzu korumaya ve oruç aylarında formumuzu korumaya yönelik o besinleri işaret etti. Detaylar haberimizde...

Prof. Dr. Canan Karatay'dan Ramazan ayı iftar yemeği diyet önerileri!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay; "Günde iki öğün yemek; vücudun bir süre dinlenmesine, rahatlamasına, kendini toparlamasına, fabrika ayarlarına dönmesine fırsat tanımak demektir." dedi.

ŞİMDİDEN HAZIRLANMAK LAZIM

Karatay; "Su, vücudumuz için çok önemli. Ramazana şimdiden hazırlanmamız lazım. Vücudumuzu sulandırmamız, yani bol su içmemiz lazım. İftarda, bağırsakların iyi çalışması için mutlaka zeytinyağı ve kahve içmek çok önemli." diyerek uyardı.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı  Prof. Dr. Canan Karatay, ramazan ayında sağlıklı beslenme konusuna tavsiyelerde  bulundu. 

BOL BOL SU TÜKETİN

Karatay,  yaptığı açıklamada, ramazan ayının insan  sağlığı için çok önemli olduğunu, sıcak ve uzun günlerde oruç tutarken bol su  tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Karatay, günde iki öğün yemek önerdiğini, İbn-i Sina'nın da  "İki öğün sağlıklıdır, üçüncü öğün hastalıktır." dediğini anımsattı.

BU AY DA VÜCUT FABRİKA AYARLARINA DÖNER

Hz. Muhammed'in iki öğün ve az yemek yediğinin bilindiğini belirten  Karatay, "Bu (Günde iki öğün yemek), vücudun bir süre dinlenmesine,  rahatlamasına, kendini toparlamasına, fabrika ayarlarına dönmesine fırsat tanımak  demektir. Şimdiye kadar 'Sık sık ye, az ye.' diye diye insanları enine  büyüttüler. İnsan organizması fizyolojik olarak iki öğün, hastaysa en fazla üç  öğün yemeye programlanmıştır. İşte ramazan ayı bu imkanı vermektedir." diye  konuştu.

Karatay, oruçluyken herkesin normal hayatını sürdürmesi gerektiğini  anlatarak, "76 yaşındayım, senelerdir 2 öğün yiyorum ve normal hayatımı  sürdürüyorum. Her türlü aktivitemi de yapıyorum. Bunun alışkanlıkla ilgisi yok.  Sağlıklı beslenirseniz vücut ve hücreler zaten toparlıyor. Acıkmıyorsunuz, acıkan  beyniniz. Acıktıran da ekmek, şeker ve şekerli içecekler. Bunlar çok çabuk  acıktırır ve susatır." ifadelerini kullandı. 

Ramazanda susuz kalmamanın, hakiki ve sağlıklı protein ve  karbonhidratlarla beslenmenin önemli olduğunun altını çizerek, "boş"  kalorilerden, çabuk acıktıran, halsiz bırakan yiyeceklerden uzak durulmasını  önerdi.

Suyun önemine işaret eden Karatay, ramazana bol su içerek  hazırlanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

ŞİMDİDEN AZ YEMEK YİYİN

"Şimdiden vücudumuzu sulandırmamız, yani bol su içmemiz lazım çünkü  iftara doğru baş ağrısının sebebi açlık değil, susuzluktur. Şimdiden az yemek  yiyerek vücudu hazırlamak diye bir şey yok. Sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı  yerseniz, zaten vücut fazlasını istemiyor. Vücudun ihtiyacını doğal yiyeceklerle  gidermek mecburiyetindeyiz. Her insanın vücudunun ihtiyacı değişiktir. İşlenmiş  gıda, pakete girmiş gıda olmayacak. Pakete girmiş şekerli, gazlı içecekler  olmayacak. Sağlıklı, hakiki besin vücuda girerse zaten acıkmıyor insan."

Karatay, sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlık açısından riskli  olduğuna dikkati çekerek, şu tavsiyelerde bulundu:

NELER YEMELİYİZ?

"Sahurda omlet yenebilir. Yumurta çok önemli ama köy yumurtası olacak.  Bir de köy tereyağı olacak. Yanında zeytin, turp ve yeşillik de çok önemli.  İçecek olarak şekersiz süt ve kahve olabilir. Seviyorsanız ayran içebilirsiniz.  Kahvaltıya alışıksanız, kahvaltı yapılabilir. Sabah çorbası da önemlidir ama tok  tutmaz. Burada en önemli şey susuz kalmamak. Bir iki gün önceden vücudu  sulandırmaya başlamamız lazım.

Şimdikiler eski ramazan pidesi gibi değil ama küçük bir parça içine  bol tereyağ sürerek tüketilebilir. Peynir de çok önemli. Tam yağlı peynir ve tam  yağlı yoğurt da yenmeli. Bir avuç kadar kuru ceviz, fındık, fıstık da olabilir."

ORUCUMUZU NEYLE AÇMALIYIZ?

İftarda çok fazla yemek yenilmemesi gerektiğini dile getiren Karatay,  "Orucumuzu paça çorbasıyla açabiliriz. Mercimek, tarhana veya yayla çorbası da  olabilir. Yanında tabii ki su tüketmeliyiz. Sağlıklı yerseniz, aç kalmazsınız.  Vücudun ihtiyacı olmayan miktarda gıdalar vücuda girdiği zaman gaz, şişkinlik,  kabızlık yapar. Bir de iftarda, bağırsakların iyi çalışması için mutlaka  zeytinyağı ve kahve içmek çok önemli. Çorbadan sonra bir süre yemeyelim. Daha  sonra o akşam ne yapıldıysa yenebilir. Sahura kadar bol bol su içelim."  ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE