Ödem nedir? En hızlı ödem attırma yöntemleri nelerdir?

Ödem yani vücuttaki şişliklerden muzdarip olmayan yoktur. Peki ödem nedir ve neden olur? Bunu engellemek için hangi besinleri tüketmeliyiz? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

SAĞLIK 30.05.2019, 15:02 30.05.2019, 15:30
Ödem nedir? En hızlı ödem attırma yöntemleri nelerdir?

Sabah uyandığınızda yüzünüz gözünüz şişmiş oluyor ve kısa bir sürede çok kilo aldığınızı düşünüyorsanız bunun nedeni ödem olabilir.

ÖDEM NEDİR?

Ödem, vücuttaki bazı dokularda anormal sıvı birikmesidir. Sıvı birikimi cilt altında olabilir. Genellikle bacaklar (çevresel ödem veya ayak bileği ödemi) gibi bağımlı bölgelerde veya akciğerlerde (pulmoner ödem) birikebilir.

– Kan damarlarının içinde çok fazla kuvvet veya basınç;

– Kan damarının dışındaki bir kuvvet, sıvının içinden çekilmesine neden olur; veya

– Kan damarının duvarı tehlikeye girer ve dengeyi koruyamaz, sıvı kaybına yol açar.

Bu üç faktörden her biri, çeşitli hastalıklarla veya durumlarla ilişkili olabilir.

ÖDEMİN NEDENLERİ NELERDİR?

- Uzun süreli oturulduğunda ya da ayakta durulduğunda oluşabilir. Sıvı doğal olarak bacaklara ve ayaklara çekilir.

- Ödem bazı ilaçların yan etkisiyle de gelişebilir (tansiyon ilaçları, kortizon içermeyen anti-inflamatuar ilaçlar, steroid ilaçlar, doğum kontrol hapları, östrojen içerikli ilaçlar)

- Yeterince B vitamini almamak.

- Çok fazla tuzlu yemek

- Güneş yanığı

- Adet döneminde hormon seviyeleri dalgalanır ve bu sıvı tutulumuna neden olabilir.

- Hamile olmak

- Menopoza girmek

- Yüksek rakımlı yerde yaşamak; dağcılarda pulmoner ya da serebral ödem gelişebilir

ÖDEMİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Ödemin temel nedeni tedavi edildiğinde, şişme genellikle ortadan kalkar. Ancak doktor kilo verme, düzenli egzersiz yapma ve uzun süre ayakta durma gibi sıvı tutulmasını azaltmak için alınabilecek bazı önlemleri de önerebilir. Sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olmak için diüretikler veya su hapları da önerebilir.

– Tuz tüketimini azaltmak,
– Kilo vermek,
– Düzenli egzersiz yapmak,
– Dolaşımı iyileştirmek için mümkün olduğunda bacakları yukarı kaldırmak,
– Uzun süre ayakta durmamak,
– Sıcak banyolar, duşlar ve saunalar gibi aşırı sıcaklıklardan kaçınmak ödem tedavisinde rahatlamaya yardımcı olabilecek diğer faktörlerdir.

ÖDEM ATMAYA YARDIMCI YİYECEKLER NELERDİR?

İçinden en sevdiğinizi seçebilirsiniz

MUZ: İçerdiği potasyum ile vücuttaki ödemleri yok etmeye kararlı bir dostumuz. Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan doğal şekerin alınmasını da sağlıyor. Muzun gizli gücü ise, vücudumuzun güzel kokmasına yardımcı olması.

NAR: Taze nardan sıkılmış nar suyu, ödem attırıcı etkiye sahip. Fakat şeker hastalarının nar suyunu hangi oranda tüketmesi gerektiğini doktoruna danışarak öğrenmesi gerekiyor.

ANANAS: Doğal detoks olarak da adlandırabileceğimiz ananası market raflarında her mevsim bulabilmek mümkün. Ananası parçalara bölerek meyve suyu şeklinde de içebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY: Bitki çayları içinde yeşil çayın yeri ayrı. Ancak bu harika çayı yüksek oranda tüketmemek gerekiyor. Aksi halde kalp çarpıntısına davetiye çıkabilir.

MAYDANOZ: Sabahları tüketilen yarım demet maydanoz en etkili besinlerden biridir.

SALATALIK: Salatalığın sağlık adına hazırlanan listelerde bulunmadığı şimdiye kadar görülmedi. İçerdiği su miktarıyla günlük su ihtiyacımızı da karşılamaya yardım ediyor; taze olduğunda mideyi rahatlatarak kendini ayrı sevdiriyor.

YOĞURT: Herhangi bir bakkaldan az yağlı yoğurt alabilir, hatta daha da güzeli yoğurdumuzu kendimiz yapabiliriz. Detoks içecekleri ve smoothielerin de vazgeçilmezi yoğurdun prebiyotik etkisi ödemlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

SU: Bol bol su içmek, ödemlerden ve şişkinliklerden kurtulmanın birinci kuralı. Günlük 1,5 litre ve üzerinde su içmemiz gerekiyor. Ancak art arda tüketilen su vücut için zararlı olabilir. Su içimini güne yaymak en doğrusu.

Yorumlar (0)