02 Eylül 2015 Çarşamba 10:32
Minik Zehra’yı Anne Dikkati Kurtardı
Doktor kontrollerini aksatmamasına rağmen böbreklerinde taş geliştiği fark edilmeyen minik Zehra’nın huzursuzluğu, annesinin dikkatini çekti. Özellikle sık sık idrar yapmasından şüphelenen anne Mualla Düzgün, çocuk doktoruna giderek şüphelerini paylaştı. Bunun üzerine böbrek filmi çekilen Zehra’nın iki böbreğinin içinin taşla dolu olduğu tespit edildi. Yrd. Doç. Dr. Hakan Öztürk tarafından mini perkütan nefrolitotomi yöntemiyle böbrek taşlarından kurtulan Zehra için ağrısız sızısız bir hayat başlamış oldu.

KARIN AĞRISI VE SÜREKLİ HUZURSUZLUK

Yrd. Doç. Dr. Hakan Öztürk, hastasının doğduğundan beri aralıklı olarak karın ağrısı ve huzursuzluk yaşadığını belirterek şunları söyledi:

"Bu şikayetlerle doktora gidildiğinde ilk önce çocuk hastalıkları hekimi idrar yolu enfeksiyonu tanısı koyuyor. Tekrarlayan şikayetler üzerine hastanemize getirildi. Yapılan ileri analizler sonucunda iki böbreğinde 4 cm boyunda geyik boynuzu olarak adlandırılan staghorn taş saptandı. Bunun üzerine iki böbrekteki taşları mini perkütan nefrolitotomi yöntemi ile almaya karar verdik. Bu yöntemde 6 mm çapında tek bir delikten böbrek içerisine girilerek böbreğin tümünü dolduran taş lazerle kırılır sonra taş idrar yoluyla vücuttan atılır. Biz de hastamızın önce sağ böbreğindeki, 1 ay sonra da sol böbreğindeki taşları bu yöntemle kırarak, böbrekleri taşlardan tam olarak temizledik.”

ENFEKSİYON NEDEN OLMUŞ

Bilinenin aksine çocuklarda da böbrek taşına sıklıkla rastlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk, böbreklerden çıkan taşların kimyasal analizlerini de yaptırdıklarını söyledi. Öztürk, “Taş kimyasal yapısının özellikle çocuk hastalarda bilinmesi ilerideki yaşantısının taşsız seyredebilmesi için oldukça önemlidir. Yaptığımız taş analizinde magnezyum amonyum fosfat ve karbonat apatit diğer bir değişle enfeksiyon taşı saptadık” dedi.

Çocuklardaki böbrek taşlarının yetişkinlere göre farklı belirtiler verdiğini vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Çocukluk dönemi taş hastalığı erişkin dönem taş hastalığı açısından farklılık gösterir. Çocukluk çağındaki böbrek taşları; ani kramp tarzında karın ağrısı, bulantı, kusma, huzursuzluk gibi taşa özgü olmayan belirtiler gösterir. Erişkinlerde daha çok renal kolik olarak adlandırılan yan ağrısı en önemli belirti olarak kabul edilir. Erişkin grupta daha çok erkeklerde görülmesine karşın, çocuk yaş grubunda kız ve erkek çocuklar böbrek taşına eşit oranda maruz kalır. Tüm taş hastalarının ülkemizde yaklaşık yüzde 17’sini çocuklar oluşturur.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.