Mide bulantısı nedenleri nelerdir? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Mide bulantısında, ateş, ağrı, ağızdan kan gelmesi ya da dışkıda kan izlerinin bulunması durumunda doktora gidilmesi öneriliyor. Mide bulantısına ne iyi gelir? Hamileler mide bulantısı için ne yapmalıdır?

Mide bulantısı nedenleri nelerdir? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı sonucu oluşan kusma isteği beyne bağlıdır. Bu hareketi düzenleyen merkez, iç kulak ve sindirim sisteminden gelen uyarılar ile birlikte kulak, göz gibi duyusal bölgelerden gelen uyarıları alır.

Buralarda meydana gelen ani değişimler ise merkezin uyarımı ile kişide kusma isteği oluşturur. Mide bulantısı durumunda kişide terleme, iştahın kesilmesi, tansiyonun düşmesi, tükürük salgısının artması gibi durumlar da beraberinde görülebilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantılarının çoğu ciddi bir rahatsızlık belirtisi değildir. Bu nedenle kişi bazı önlemler alarak mide bulantısından kurtulabilir. Sürekli tekrar eden ve geçmeyen mide bulantıları için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Mide bulantısı hissettiğinizde uygulayabileceğiniz yöntemler:

Açık havaya çıkıp, derin derin nefes alın. Açık havada yapılan yürüyüşler sizi odaklandığınız mide bulantısından uzaklaştırır.

Kolonya ya da size iyi hissettiren güzel ve ferahlatan kokular koklanabilir.

Mide bulantısına baş dönmesi de eklenmişse kendinizi zorlamamalı ve dinlenmelisiniz. Kısa bir uyku ve ya sırt üstü 30 dakika kadar uzanmak bulantının azalmasına yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz ortamda kötü kokular varsa oradan hemen uzaklaşın. Baskın kokular mide bulantısının en büyük tetikleyicisidir.

Mide bulantınıza nelerin neden olabileceğini düşünün. Gıda alerjisine karşın son 12 saatte yediklerinizi aklınızdan geçirin.

Nane –limon gibi bitki çayları içebilirsiniz.

İçeceğiniz içecekleri yavaş yavaş midenize baskı yapmadan içmelisiniz.

Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun.

Yemek yedikten sonra en az 30 dakika yatmayın. Bu aynı zamanda reflüyü de tetikler

Uzmanların, hamileler için önerdiği yöntemler:

Mide bulandıran yiyecek ve kokulardan uzak durmalıdır.

Bebeğin beslenemediği korkusundan kurtulmak, bebeğin her koşulda besleneceği ve aşırı endişe duymanın mideyi daha çok etkileyeceği bilinmelidir.

Aşırı koku yayan çiçek, deterjan vb. eşyaların uzak yerlere, balkona vs. konması gerekir.

Sabah kusmaları için yataktan kalkmadan evvel yatar pozisyondayken bir miktar tuzlu kraker vb. şeyleri tüketmek gerekir. Bu şekilde rutin kusmalar büyük ölçüde engellenecektir.

Papatya, ıhlamur çayları ve içlerine sıkılan limon, mide bulantısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kekik çayı 12 haftadan sonra tüketilebilir. 12 haftadan evvel tüketilmesi hamileler için risk taşıyabilir.

Taze zencefilden yapılan çay mide bulantılarını büyük ölçüde önleyecektir. Çayın yerine zencefil koklamak da mide bulantısını bastırır.

Mide bulantısı ve kusma durumunda ne zaman doktora başvurulmalı?

Belirtiler 24 saatten fazla sürüyorsa, teşhis belirsizse, aşırı sıvı kaybından şüphe ediliyorsa ya da hastayı daha da hassas duruma sokan bir hastalık söz konusuysa, tıbbi yardım derhal aranmalıdır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma, ateş, ağrı, ağızdan kan gelmesi ya da dışkıda kan izlerinin bulunması gibi durumlarla birlikte görülüyorsa zaman kaybetmeden doktorunuzu aramanız gerekir.

YORUM EKLE