Metabolizmayı hızlandırmak için ne yapılmalıdır? Sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir?

Dr. Sinan Akkurt, doğal yöntemlerle metabolizmayı hızlandırmanın etkili yollarını açıkladı. Akkurt, güne sağlam bir kahvaltıyla başlamanın önemli olduğunu, fazla protein tüketiminde daha fazla yağ yakıldığını ve daha fazla kilo verildiğini açıkladı. Peki, kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarla nasıl savaşılır? Metabolizmayı hızlandırmanın yolları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Metabolizmayı hızlandırmak için ne yapılmalıdır? Sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir?

Dr. Sinan Akkurt, doğal ve basit yöntemlerle daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak için en etkili yollardan beşini şu şekilde sıraladı:

Kahvaltının önemi

Metabolik hızınızı bir külah gibi hayal edin. Külahın en geniş kısmı sabahları, kademeli olarak azalmak üzere en dar kısmı da akşamları temsil etsin. Güne sağlam bir kahvaltıyla başlayın; başka bir deyişle kahvaltıyı kesinlikle es geçmeyin. Gün ilerledikçe kademeli olarak aldığınız kaloriyi azaltmaya çalışın. Ne yazık ki günümüzde bunun tam tersi yaklaşım yaygın. Kahvaltıyı iş yoğunluğu ya da kalori tasarrufu gibi nedenlerle atlayanlar var. Oysa araştırmalar bu yaklaşımın kilo alımına neden olacağını tekrar tekrar göstermiştir. Protein dolu bir kahvaltı, haşlanmış yumurta, yoğurt, peynir, yulaf ezmesi  güne başlamak için güzel bir başlangıç olacaktır.

Fazla protein yağ yakar 

Glukagon hormonu, yumurta akı, peynir, yağsız et, tavuk ve balık gibi diyette tüketilen proteinlere cevap olarak salınır. Glukagon yağ hücrelerini kana yağ salması, böylece yağ kullanımını arttırması için uyarır. Başka bir deyişle, daha fazla protein tükettiğinizde daha fazla yağ yakılır ve daha fazla kilo verilir.

“aşırı insülin = aşırı yağ”

Ekmekler, makarnalar, kurabiyeler ve kekler gibi rafine tahıllar insülin hormonunun aşırı salgılanmasına neden olur. İnsülin, glukagonun tam tersi bir etkiye sahiptir. Rafine beyaz şeker ve / veya beyaz un gibi yanlış türde karbonhidratlar tüketildiğinde, vücudumuz şekerle baş etmek için aşırı insülin salgılar. Kısacası, “aşırı insülin = aşırı yağ” demektir.

Düşük glisemik indeksli  karbonhidratlar tüketin

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar (siyez buğdayı, karakılçık ekmeği) ve kurubaklagiller glisemik indeksi düşük besinlerdir. Kan şekerini bir anda yükseltmez ve insülin direncine neden olmazlar. Araştırmalar, tam tahılların fazla kilo alımı, tip 2 diyabet, kolon kanseri ve kabızlığın önlenmesinde yararlı olduğunu çok açık bir şekilde göstermektedir

Yeşil çay içmenin yararları

Sabah kahvaltıdan önce bir fincan yeşil çay içmek güne uyanık başlamanıza yardımcı olacaktır. Yeşil çay, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmanın yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olur ve sağlık açısından birçok yararı vardır. Çalışmalar, yeşil çaydaki antioksidanlar olan kateşinlerin yağ yakımını arttırmaya da destek olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar ayrıca yeşil çayın, nişastaların emilmesine izin veren enzimleri inhibe ederek kan şekerlerini azaltabileceğini ve bağırsaktan yağ emilimini azaltabileceğini ortaya koyuyor. Bunun için günde üç - dört fincan, mümkünse taze yapraklardan demlenmiş yeşil çay içmelisiniz.

YORUM EKLE