Kudret narı nedir? Neye iyi gelir?

Sağlık açısından çok faydalı bir besin olan kudret narının hem yetiştirilmesi kolay hem de mide sorunlarından kabızlığa, kanserden gribe bir çok sağlık sorununa iyi geliyor.

SAĞLIK 14.03.2019, 10:42 14.03.2019, 11:37
Kudret narı nedir? Neye iyi gelir?

MİDEYE İYİ GELİYOR

Anavatanı Hindistan olan kudret narı, anavatanında mide hastalıklarında ilaç olarak kullanılıyor. Kudret narını zeytinyağı ile karıştırarak tüketerek mide sorunlarınıza şifa bulacaksınız.

KABIZLIĞA İYİ GELİYOR

Kudret narı sindirim sorunları için de iyi bir çözüm aracıdır. Zeytinyağı ile karıştırılıp aç karna tüketilen kudret narı, birkaç saat içinde kabızlığı gidermeye yardımcı olacaktır.

GRİBE İYİ GELİYOR

Antibiyotik özelliği olan kudret narı, özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlar için önleyici etkisi vardır.

YARALARA VE YANIKLARA İYİ GELİYOR

Kudret narı, vücutta oluşan yanıklara iyi gelmektedir. Ancak kudret narını yanıklarda kullanmak için önceden karışım hazırlayıp cam kavanozda muhafaza etmek gerekiyor. Bunun için bir adet kudret narının çekirdeklerini çıkarıp ezin. Lapa haline gelen kudret narını kavanoza alın. Az miktarda zeytinyağı ilave ettikten sonra cam kavanozda saklayabilirsiniz. Yanık yaralarında ve diğer sağlık sorunlarında mutlaka öncelikle doktorunuza başvurun.

Kadınların vajina yaraları için de kullandığı zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için ise en çabuk iyileştirici olarak biliniyor.

Egzama, yara gibi cilt hastalıklarında da iyileştirici özelliğe sahiptir.

KANSERİN YAYILMASINI ÖNLÜYOR

Kudret narının hücre yenileyici özelliği, kanserin yayılmasını önleyici etki göstermesini sağlıyor. Her gün aç karna kudret narı tüketmek, özellikle meme kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.


 

KUDRET NARI HAZIRLANIŞI:

Gerekli malzemeler: Yarım kavanoz doğal bal, 1 adet kudret narı

Yapılışı: Kudret narını lapa haline gelene kadar ezin. Sonra bir kavanoza alın. kavanozun içinde bal ile karıştırın. Bu karışımı yemeklerden önce aç karna tüketebilirsiniz.

Alternatif yöntem: Çekirdekleri ayıklanmış kudret narını yarısına kadar zeytinyağı dolu cam kavanoza koyun. Bu şekilde kudret narı yavaş yavaş için yağın içinde eriyerek daha etkili bir hale gelecektir. Hazırladığınız karışımı yemeklerden önce ya da yemek sırasında tüketebilirsiniz.

Diğer İsimleri : Papara, Acayip elma, Momordica charantina, Balsam apple, Momordica

Botanik Bilgi : Kabakgiller familyasından; tırmanıcı, ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı ve el gibi parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. Meyveleri 8-15 cm uzunluğunda, 4-10 cm eninde üzeri çıkıntılı ve uclara doğru sivricedir. Önce yeşil olan meyve, sonra olgunlaştıkca yavaş yavaş sarı ve nihayet altın sarısına dönüşür ve içinde 20-30 adet koyu kırmızı renkte fasulyeye benzer tohumları vardır. Ev ilaçlarında, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Yetiştirildiği Yerler : Vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilen kudretnarı Afrika ve Asyanın tropik bölgeleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerindede yetiştirilmektedir. Türkiye'nin genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.

Toplanması - Saklanması : Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudretnarıyağı veya macunu yapılabilir.

Yorumlar (0)