22 Kasım 2016 Salı 17:32
Kanserden Korunmada Erken Teşhisin Önemi

Kanser, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sebebi bilinen ölümler arasında kalp rahatsızlıklarından sonra 2.sırada yer almaktadır. Hücrelerde DNA yapısının bozulması ve hızla çoğalması sonucu görülen hastalık kesinlikle son derece önemli ve kontrol altına alınması gereken bir sağlık sorunudur. Yaygın olarak görülen kanser çeşitlerine karşı sürdürülen bilinçlendirme çalışmaları insanların ve tıbbın bu hastalık karşısında çaresiz kalmasını engellemektedir. Kanser ile beslenme arasındaki ilişkiyi net bir şekilde öğrenerek ve değerlendirerek kanserden korunmak için elimizden geleni yapabiliriz. TV programları veya internet üzerinden yapılacak araştırmalar eşliğinde siz de merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilir ve kısa süre içinde yaşam bicimizde öngörülen değişiklikleri hayata geçirebilirsiniz. Her yıl yaklaşık olarak 14 milyon kişi kanser çeşitlerine yakalanmakta ve 8 milyonu da hayatını kaybetmektedir. Yapılan araştırmalar 2025 yılında kanser sebebiyle hayatını kaybedeceklerin sayısının 20 milyona ulaşabileceği yönündedir. Kanser,

 • Önlenebilir,
 • Erken teşhis edilebilir ve
 • Tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Kansere neden olduğu bilinen sigara, yanlış beslenme, hava kirliliği, serbest radikaller, stres ve genetik nedenler ile ilgili olarak yapılabilecek ufak değişiklikler büyük yeniliklere neden olacak olumlu etkiyi gösterecektir. Son dönemde gelişen Kanser tedavisi yöntemleri ile bu hastalıktan kurtulanların oranı%20’lerden %75’lere çıkmıştır.

          Kanserden Korunmada Bilinçlenmenin Rolü

Kanserin neden olduğuna dair yapılan çalışmalar insanların farklı konularda bilgi sahibi olmasına yaramaktadır. Yapılan tanıtıcı programlar ve bilgiye kolay ulaşım imkânları çevresel faktörlere karşı önlem alınması yönünde aydınlatıcı rol oynamaktadır.

Ultraviyole Işınlar; açık havada çalışanları ve açık ten rengine sahip olanları daha fazla etkileyen güneş ışınları deri kanserine yakalanma riskine maruz kalmaktadır. Bu aşamada korunma yöntemlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Hava Kirliliği;hava kirliliğine eklenen sigara kullanımının özellikle akciğer kanserine yakalanma riskini %10 oranında artırdığı bilinmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları;özellikle sindirim sistemi kanserleri beslenme alışkanlıkları ile direk olarak bağlantılıdır. Kanserojen olduğu bilinen katkı maddelerinden kaçınmak ve fast food beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek sağlıklı bir yaşamın altın kuralları arasında sayılabilir.

Genetik Faktörler; kanserin tek başına genetik bir hastalık olmadığı bilinmelidir. Bazı durumlarda aile geçmişi önemli rol oynarken bazı durumlarda ise ailede hiç kanser vakası bulunmamasına karşılık kanser belirtileri daha sık olarak görülebilmektedir.

Kanserin tek bir sebebe bağlı olarak değil farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği bilinmelidir. Nedenlerinin öğrenilmesi kanser ile savaşta önemli bir yol kat edilmesini sağlamaktadır.

          Yaşam Şeklinizi Değiştirerek Kanserden Korunabilirsiniz

Yapacağınız küçük değişiklikler ve alacağınız basit önlemler ile kanserden korunabilirsiniz. Bunun için işe formunuzu koruyarak başlayabilirsiniz. Eti kısıtlayarak daha çok sebze ve meyveye ağırlık vermek yapabileceğiniz en basit yenilikler arasında sayılabilir. Yağ tüketimini azaltmak, sigara ve alkolden uzak durmak gene kendi iradeniz ile başarabileceğiniz yenilikler arasında sayılabilir. Gıdaların gücüne inanmak ve yediklerinizde son derece seçici davranmak kanser çeşitlerinden korunmak için kendi başınıza alabileceğiniz önlemler arasında sayılmaktadır. En sık görülen kanser tipleri arasında,

 • Meme,
 • Akciğer,
 • Prostat,
 • Mide,
 • Kalın bağırsak ve
 • Rahim ağzı kanser çeşitleri sayılabilir.

Önce kanserden korkmamayı öğrenmek ve daha sonra kanser belirtileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak korunma yolunda atılacak en önemli adımlar arasında sayılabilir. Hastalık belirtilerini yorumlamak sadece doktorların görevidir. Bu aşamada farklı söylemlere kulak asmamanız ve güvendiğiniz bir kanal üzerinden süreci takip etmeniz önerilmektedir. Korku, önce doktora gitmeyi ve ardından da erken tanı ve tedavi şansını engelleyen bir faktördür. Bilinçlenme ise korkunun önündeki en büyük engeldir. Bu nedenle özellikle çağımızda sunulan imkânlar ile daha fazla bilgi edinebilir ve sorunlardan daha kısa süre içinde kurtulabiliriz. Hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerin bile yılda en az 1 kez genel muayeneden geçmesi ile daha doğru ve etkili önlemler alınması yolunda ciddi adımlar atılabilir. Kanserin iyileştirilebilen bir hastalık olduğu bilinmelidir. Ancak bunun için erken tanı ve tedavinin önemi de unutulmamalıdır.

En sık görülen kanser belirtileri arasında, farklı kanser tiplerine göre göre değişiklikler dikkat çekmektedir.

Meme kanserinde; elle yapılan rutin muayenede görülen değişikliklerin ve meme başındaki akıntının dikkate alınması gerekmektedir.

Akciğer kanserinde;uzun süren öksürük, öksürükten kan gelmesi ve nefes darlığı dikkatle takip edilmelidir. Bu kanser tipinden korunmak isteyenlerin ise kapalı ortamlardan kaçınması ve sigaradan uzak durması zorunludur.

Prostat kanserinde;kesik kesik, ağrılı idrar yapma, idrar tutmada güçlük ve sık idrara çıkma sorunlarının tetkik edilmesi önerilmektedir. Özellikle 45 yaş üzerindeki erkeklerin yılda en az 1 kere PSA taraması yaptırması erken tanı için önemli bir geri bildirim alınmasını sağlayacaktır.

Rahim kanserinde;karında şişlik, nedeni belli olmayan vajinal akıntılar ve menopozdan sonra görülen kanamalar dikkatle incelenmelidir.

Kanser çeşitlerine göre uygulanacak tedavilerde farklılıklar göstermektedir. Bu konuda en yetkili merciler güvenerek seçeceğiniz konusunda uzman hekimler olmalıdır. Kanser hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri arasında en sık görülenler

 • Cerrahi uygulamalar,
 • Radyoterapi ve
 • Kemoterapidir.

Biyolojik kanser tedavisi, hormonal tedaviler ve hedefe yönelik nokta atışlar süreç içerisinde uygulanan yöntemler arasında sayılmaktadır. Hastalığı teşhisinden sonra hastanın hızlı bir şekilde durumunu kabullenmesi ve moral açısından kendini yüksek tutması gerekmektedir. Doktor ile birlikte uygulanacak tedavinin belirlenmesi, sonuçları hakkında bilgilendirilme ve süreç içinde yaşanacakların bilinmesi hastaların en önemli hakları arasında yer almaktadır. Yakalanılan kanser türünde uzmanlaşmış onkologların ve tedavi merkezlerinin seçilmesi bu yarışta hastalıktan daha öne geçmenizi sağlayacaktır. Doktorunuzun aynı türde hastalar ile daha önceden de deneyim kazanmış olması tedavi sürecini olumlu olarak etkileyecek bir konudur. Tedavi boyunca hastanın kendini iyi ve güvende hissetmesi tedavi sürecini olumlu olarak etkileyecek ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu aşamada hasta yakınlarına da büyük görevler düşmektedir. Ülkemizde hastadan çok etkilenen hasta yakınları sürecin olumsuz gelişmesine katkı sağladığı da net olarak görülmektedir.

Kanser tedavisi sürecinde seçeneklerin net bir şekilde ortaya konması ve en gerekli yöntemlerin hastanın da onayı alınarak uygulanmaya başlanması ve zaman kaybedilmemesi son derece önemlidir. Uygulanacak tedavi yönteminin yan etkileri üzerinde edinilecek bilgiler hastanın kendini bu işe hazırlamasını sağlayacaktır. Erken teşhis edilen kanser vakalarında kanseri bütünüyle tedavi etmek amaçlanmaktadır. İlerlemiş vakalarda ise süreç kanserin daha fazla ilerlemesini ve diğer organlara yayılmasını önlemek olacaktır. Belirtilerin en alt seviyelere indirilebilmesi yaşam kalitesinin bozulmadan sürdürülmesini sağlayacaktır. Bu aşamada hastanın psikolojik açıdan da desteklenmesi ve moralinin her zaman yüksek tutulması gerekmektedir.

Günümüzde sunulan imkânlar sayesinde bu hastalık ile ilgili temel bilgilere ulaşmak da son derece kolaydır. Güncel blog siteleri, sağlık alanında hizmet veren siteler ve TV programları halkı bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Siz de kanser hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına EremNET üzerinden ulaşabilirsiniz. Güncel olarak yenilenen yazılar ve bilgiler eşliğinde kendinizi geliştirebilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz. Günümüzde en sık başvurulan kanal olarak görülen internet bu alanda sınırsız imkânlar sunmakta ve gelecekte daha sağlıklı bir yaşam sürülmesi için temel bilgilere yer vermektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.