Havalar soğumaya başlarken kış mevsiminde nelere dikkat etmeli?

Sonbahar dönemi yerini kış mevsimine bırakmaya başladı. Havaların ısısı gittikçe düşmeye başlarken, soğuk algınlığı, grip ve birçok mevsim geçişlerine bağlı hastalıkları da yanında getiriyor. Özellikle sonbahar- kış mevsim geçişlerinde yaşanan soğuk algınlığına dayalı rahatsızlıklar eğer önlemi alınmazsa ciddi sorunlara yol açabiliyor.

SAĞLIK 10.10.2019, 10:18 10.10.2019, 11:44
Havalar soğumaya başlarken kış mevsiminde nelere dikkat etmeli?

Mevsim geçişleri hemen hemen her insanın dikkat etmesi gereken ve bağışıklık sistemini ciddi miktarda etkileyen bir dönemdir. Çoğu zaman insanlar alıştıkları mevsimin ısı derecesinden farklı bir dereceye maruz kaldıklarında soğuk algınlığı yaşarlar ve eğer önlemi alınmazsa grip ile başlayan rahatsızlıklar bronşit ve zatürreye kadar ciddileşebilir. Peki insanlar mevsim geçişlerinde neler yapmalı ve gripten korunmak için nasıl beslenmeli?

Grip ve soğuk algınlığı gibi kış mevsimi hastalıklarının en sık görülen belirtileri nelerdir?

Grip belirtileri kişiden kişiye değişen ve bağışıklık sistemine bağlı bir durumdur. Fakat hemen hemen her insanda görülen belirtileri :  sık sık titreme ile 41 ° C'ye kadar yüksek ateş, kuru ve tekrarlanan öksürük ve ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve boğaz kuruluğu, baş ağrısı ve vücut ağrıları, ciddi hastalık hissi. 

Kişi kendini bu şekilde hissettiğinde mutlaka önlemini almalı ve bir hekime danışmalıdır.

Kış mevsimi hastalıklarından korunmak için ne yapmak gerekir?

En başta dikkat edilip ciddiye alınması gereken madde grip aşısıdır. Kişinin vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalıklara karşı koruma sağlar. Grip aşısının hasta olduktan sonra değil, hastalıktan önce yapılması önemli bir detaydır. Bunun yanı sıra, havanın çok soğuk ve ısı derecesinde ciddi düşüş görülen zamanlarda dışarıya çıkmamak, çıkmak mecburiyetinde kalınırsa mutlaka ısı kaybına yol açmayacak kıyafetler giyinmek gerekir. Hasta olan bireylerin evde kalarak kendilerini korumaları ve diğer insanlardan izole etmeleri, öksürük ve hapşırık sonrası mutlaka ellerini yıkamaları veya dezenfekte etmeleri, toplum içinde hasta bireylerle tokalaşma gibi durumlarda, ellerin hemen  güzelce yıkanması gerekmektedir. Kişinin bir hekime görünecek vakti yoksa, ilk müdaheleyi kendi yapmalı ve ardından mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Kendinizi mevsimsel hastalıklardan korumak, kışa hazırlıklı girmek ve hasta olduğunuz zamanlarda hekime gitmeden önce ilk müdaheleyi yapmak istiyorsanız, mutlaka grip aşısı vurulmalı, beslenmenize ve kış çayları tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kış mevsimi hastalıklarının kurtarıcı tarifi 'Kış çayı'

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı metabolik dengeyi artırabilmek için bitki çaylarının önemi oldukça fazladır. Kış çayları, hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda hasta olan bireyin iyileşme sürecini hızlandırır.

Kış çayı tarifi malzemeleri

2 yemek kaşığı kuşburnu, 2-3 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı adaçayı, 3 adet okaliptüs yaprağı, 1 adet kabuk tarçın, 4-5 adet karanfil, Yarım elmanın kabuğu (taze olması önerilir), 5-6 adet papatya, 2 adet zencefil, 1 yemek kaşığı hibisküs.

Hazırlanışı

Tüm malzemeler bir kapta güzelce karıştırılır. Aynı zamanda bir demlikte su kaynatılır. Bir bardak su için 1 tatlı kaşığı ölçüsüyle, karışımı yapılmış malzemeler sıcak suyun üzerine konur ve yaklaşık 5- 6 dakika kadar sıcak suda demlenir. Daha sonra süzülerek fincana dökülür. İçine tercihen bir çay kaşığı bal veya az miktarda limonun suyu eklenerek içilir. Afiyet olsun.

Yorumlar (0)