banner123

Hastalığını bilmeyenler sarhoş sanıyor

Beynindeki kitle sebebiyle kelimeleri telafuz etmekte ve yürümekte zorlanan 23 yaşındaki kadın, yabancılar tarafından alkollü olmakla suçlanıyor.

SAĞLIK 15.12.2016, 00:49 EgeHaber
Hastalığını bilmeyenler sarhoş sanıyor

Beynindeki ölümcül kitle yüzünden kısmen felç olan 23 yaşındaki Zoe Roscoe, kelimeleri düzgün telafuz edemediği için sürekli sarhoş sanılıyor. Daily Mail'in haberine göre arteriovenöz malformasyon (AVM) teşhisi konulan Zoe'nin beynindeki kitle patlamaya hazır bir bomba gibi.

2013'te teşhis konulduktan sonra radyocerrahi yöntemi ile genç kadının beynindeki kitle alındı. Ancak operasyonun ardından Zoe'nin sol tarafı güçsüzleşti. Yürürken zorlandığı, zaman zaman dengesini kaybedip düştüğü için yabancılar tarafından alkollü olmakla suçlanıyor. Bu nedenle psikoloji öğrencisi Zoe, AVM semptomları hakkında insanları bilinçlendirmek için hikayesini paylaşıyor.

Arteriovenöz malformasyon (AVM) nedir?

Arteriyovenöz malformasyon (AVM) kan dolaşım sistemi yapısındaki yerel bir bozukluktur. Hızlı bir kan akışına sahip olan atardamarlar yavaş kan akışının olduğu damarlara normal dokulara gerekli oksijen ve besini sağlamadan direk olarak bağlanır. Bu durum zamanla normal dokuların, daha ağrılı ve kırılgan olmasına neden olabilir. Kalp, ekstra kan dolaşımına yetişmek için daha çok çalışmak zorunda kalır.


 

Yorumlar (0)