Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı - Göz estetiği

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, diğer adıyla göz estetiği ameliyatı günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan birisi haline geldi. Bir çok kişinin ortak sorunu olan bu ameliyat nasıl yapılır? Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı konusunda Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı - Göz estetiği

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, diğer adıyla göz estetiği ameliyatı günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan birisi haline geldi. Bir çok kişinin ortak sorunu olan bu ameliyat nasıl yapılır? Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı konusunda Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Göz kapağı düşüklüğü nedir?

Göz kapağının, göz bebeğini örtecek şekilde kapatmasına göz kapağı düşüklüğü veya pitozis adı verilmektedir. Pitozis basit bir estetik sorun olarak görülmemelidir. Hem nedenleri hem de tedavisinin gerçekleştirilmesi Okuloplastik Cerrahi adını verdiğimiz uzmanlık gerektiren önemli bir sorundur. Okuloplastik cerrahi göz kapakları ve göz estetiği ile ilgili bütün sorunların çözümü için uğraşan bir bilim dalı haline gelmiştir.

Göz kapağı düşüklüğü nedeniyle tek gözü veya her iki gözü de etkilenen bir çok kişi tarafımıza başvurmaktadır. Ve her hastanın sorunu ayrıca ele alınıp, çözüm yöntemleri geliştirmekteyiz. Düşük göz kapağı olan kişilerde öncelikle ayrıntılı bir göz muayenesi ve göz kapağı muayenesi gerçekleştiriyoruz. Göz kapağındaki cildin kalınlığı, cilt altı kas ve yağ dokularının durumu ve torbalanma miktarını belirliyoruz. Ayrıca göz kapağını kaldıran kasın gücün belirlenmesi de çok önemlidir. Diğer bir önemli parametre de kaş düşüklüğü varsa bunun belirlenmesidir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl anlaşılır?

Pitozis öncelikle dışarıdan dikkatli bir kişinin anlayabilceği gözler arasındaki simetri farkıdır. Her iki gözü etkiliyorsa, kaşların sürekli yukarıda olması veya çenenin kaldırılması gibi belirtileri mevcuttur. Göz kapaklarını açma zorluğu günün ilerleyen saatlerinde baş ağrısına da neden olabilmektedir.

Şiddetli pitozis durumlarında hastalarımız parmakları ile göz kapağını açmak zorunda kaldığını ifade etmektedir. Uzun zaman pitozis durumlarında boyunda ağrılar da ortaya çıkabilmektedir.

Pitozis kimlerde görülür?

Doğuştan göz kapakları düşük olabilir, buna konjenital (doğumsal) pitozis denir. Bunun en yaygın nedeni, üst göz kapağını kaldıran kas olan levator kasının gelişme bozukluğudur. Yetişkinlerde ise, yaşlanma, travma, kas hastalıkları veya nörolojik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Çeşitleri nelerdir?

• Yaşa bağlı pitozis

• Miyojenik pitozis

• Nörojenik pitozis

• Mekanik pitozis

• Travmatik pitozis

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisini mutlaka nedene yönelik olarak yapıyoruz. Örneğin göz kapağında cilt fazlalıkları varsa bunları alıyoruz. Göz kapağı kasında ayrışma varsa bunun tamirini gerçekleştiriyoruz. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı basit bir müdahale değildir. Ciddi bir tekrar etme riski olduğu unutulmamalıdır.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çeşitleri nelerdir?

1. Göz estetiği ameliyatı; göz kapağından fazla ciltlerin alınması

2. Göz kapağı ameliyatı ile kas güçlendirilmesi yapılarak göz kapağının kaldırılması.

3. Göz kapağının doğumsal veya aşırı düşük olduğu durumlarda uyguladığımız Frontal Askılama adını verdiğimiz, kaş askılama yöntemi

4 Göz estetiği ameliyatı ile birlikte kaş düşüklüğünün birlikte tedavi edilmesi.

Pitozis, temel olarak Okuloplastik Cerrahi adı verilen göz estetiği branşı tarafından tedavi edilmektedir. Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay Okuloplastik Cerrahi Brimi aktif üyesidir ve İzmir’de görev yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 00:35
YORUM EKLE