Elektronik sigara kanserle bağlantılı mı?

ABD' de fareler üzerinde yapılan araştırmanın verilerine göre, elektronik sigara ile kanser arasında bağlantı bulunuyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, elektronik sigaradaki nikotin buharına maruz kalan farelerdeki kanser riskine yakalanma oranının, normal farelere göre epey artışta olduğu gözlemlendi.

SAĞLIK 13.10.2019, 08:55 13.10.2019, 09:22
Elektronik sigara kanserle bağlantılı mı?

New York Üniversitesi' nin (NYU) bilim adamları, elektronik sigaranın gerçek sigaradan daha az zararlı olup olmadığını tespit etmek için fareler üzerinde bir deney yaptı. Yapılan bu deney de, 40 fare bir yıl boyunca gözlemlendi. 

AA' nın paylaşmış olduğu verilere göre;

Moon-Shong Tang liderliğindeki araştırma ekibi, 40 fareyi bir yıl boyunca elektronik sigaralarda solunan, izoprofilin glikol ve bitkisel gliserinde çözünmüş nikotin aerosolün maddelerine maruz bıraktı.Araştırma ekibi, 20 farenin aynı türden ancak nikotin içermeyen aerosol, 20 farenin de sadece filtrelenmiş hava solumasını sağladı. Bir yılın sonunda haftada 20 saat nikotin aerosolünü soluyan 40 farenin yüzde 22,5' nin akciğer dokularında kanserli tümörler oluşurlen, yüzde 57,5' nin idrar torbasında kansere dönüşebilecek kitleler çıktı. Nikotinsiz aerosole maruz bırakılan 20 fareden hiçbirinde akciğer tümörü görülmemiş olup, yüzde 6,3'ünün idrar torbasında kitleler tespit edildi. Sadece filtrelenmş hava soluyan farelerden yüzde 5,6' sında akciğer tümörü gelişirken, hiçbirinin idrar torbasında kitle gözlemlenmedi. Araştırma süreci içerisinde, nikotine maruz kalan grupta 5, kontrol gruplarında da 2' şer fare öldü.

''Denemeden önce tekrar düşünün''

Araştırma ekibi, elektronik sigaraların insanlarda da kansere yol açıp açmadığının tespit edilmesi için daha fazla araştırma yapılmasını gerektiğini ancak araştırmalarının elektronik sigarayı denemeden önce "insanların durup düşünmesine yol açacağını umduklarını" kaydetti. Çalışmanın makalesi Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı. 

ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen ve ilk olarak insanda ortaya çıkan bir akciğer hastalığında, vaka sayısı son verilere göre bin 80'e, ölüm sayısı 19'a ulaştı. Belirtiler arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine konulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor. 

Yorumlar (0)