07 Temmuz 2015 Salı 12:08
Düzensiz Adet Görmenin Nedenleri

Çoğumuz, hayatımızda bir kere de olsa, adetinin atlamasını yaşamıştır. Bunun bazen nedeni hamilelik, bazen gerginliktir. Bazı kadınların adetleri saat gibi düzeliyken, bazılarının asla tam bir düzeni olmayabilir. Bu, insanların yapısı gereği de olabilen bir durumdur.

Düzensiz adet görmek ne demektir?

Normal bir adet düzeni, 24-29 günde bir olanıdır. Ama aslında, ”düzenli” geniş bir tanımı kapsar. 23-25 gün aralı adet döngüsü de sık rastlanan bir döngüdür. Bazı kadınlar, senede 1 ya da 4 kere adet görebilmektedir ya da ayda 2-3 gün de adet gören kadınlar vardır. Zaman zaman lekelenme ya da yoğun kanamalar da yaşanabilir. Alternatif olarak, her 2 ya da 3 ayda bir yoğun adet kanamaları da yaşanabilir. Kısaca düzensiz adet, size göre düzensiz gerçekleşen adet döngüsü demektir.

Çoğu zaman, senede 1 ya da 2 defa atlayan adet kanamaları hakkında endişe duymaya gerek yoktur. Başka çeşitler de perimenopoz öncesi ya da normal dengenin bozulması ya da adeti etkileyen hormonal durumlar sebebiyle gerçekleşebilir. Birçok durum, düzensiz adet kanamalarına neden olabilmektedir. Mesela;

Yüksek oranda kilo alımı ya da kilo kaybı

Fazla egzersiz yapmak

Yetersiz beslenme (çok sıkı uygulanan diyetler)

Sigara içmek

İlaç kullanımı

Kafein

Fazla alkol kullanımı

Yeme bozuklukları

Stres artışı

Polikistik yumurtalık sendromu / östrojen nüfusu

Döl yatağı anormaliteleri (kistler, polipler, fibroidler, endometriyoz)

Perimenapoz nedeniyle oluşan hormonal dengesizlikler

İlaçlar

Kemoterapi

Yakın zamanda doğum yapmak, düşük yapmak

Emzirmek

Gördüğünüz gibi, bir kadının, düzensiz adet görmesi için pek çok değişik neden vardır.

Stres neden düzensiz adete neden olur?

Bizler stres altındayken böbreküstü bezlerimiz, hormonal kortizollarımızı saklar. Kortizolün, cinsiyet hormonları olan östrojen, projesteron ve DHEA üzerinde direkt etkisi vardır. Yeme bozuklukları, diyet yapmak, ilaç kullanımı ve kafein, alkol gibi uyarıcı maddeler de vücudu strese sokar. Ayrıca, yetersiz beslenmek, beyindeki proteinlerde fiziksel değişime neden olur ve bu durumda beyin, yumurtlamak için göndermesi gereken sinyalleri doğru bir şekilde gönderemez.


Adetlerim düzensizse bu, menopoza girdiğim anlamına mı gelir?

Hayır. Düzensiz adetler, hormonal dengesizliklerin sonucudurlar ve illa menopozla alakalı olmak durumunda değillerdir. Kadınlar, bir yıl boyunca adet görmediği zaman menopoza girmiş kabul edilirler.

Eğer bir sene boyunda adet görmediyseniz ama bir senenin sonunda kanamanız olduysa, bu, düzensiz adet görmek demek değildir. Bu menopoz sonrası kanamasıdır.

Bu arada, sanıldığının aksine, kadınlar yumurtaları bittiği için menopoza girmezler. Eğer bu doğru olsaydı o zaman erken regl olmaya başlayan kadınların daha erken menapoza girmeleri gerekirdi. Halbuki tam tersi, ilk adetini erken yaşayan kadınlar daha geç menopoza girerler. Aynı şekilde, daha fazla hamilelik yaşayan ve bu nedenle daha az adet gören kadınlar da daha geç menopoza girecek diye bir şey yoktur. Eğer adet düzensizliğiniz artmaktaysa bunun sebebi hormonlarınızdaki dengesizlik ya da perimenopoza giriyor olmanız olabilir ve bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Düzensiz adet görüyorsam bu perimenopoza girdiğim anlamına mı gelir?

Bu, illa perimenopozun habercisi olmayabilir. Bu nedenle doktora görünmenizde fayda vardır.

Bir ya da iki adetim atlarsa bu ne anlama gelir?

En yaygın düzensiz adet döngüsü bu tip olandır. Bir kadın yılda 1 ya da 2 kere bunu yaşarsa bu bir sorun demek değildir. Bunun nedeni, bazen, vücudun yumurtlamamasıdır.

Atlanan yumurtlamaların nedeni genellikle yetersiz beslenme, yüksek stres, duygusal travmalar, hastalıklar ya da ağır fiziksel egzersizlerdir.

Bazı durumlarda ise, birkaç ay boyunca adet kanaması görülmeyip ardından normaldekine göre daha şiddetli ve bazen günler hatta haftalar süren kanamalar yaşanabilir. Bu, genellikle, perimenopoza girildiğinin belirtisidir.

Birçok kadının düzensiz adet döngüsünün bir sebebi de polikistik yumurtalık sendromudur ve bu kolayca farkedilerek tedavi edilebilir.

Neden ayda iki kere adet görüyorum?

Atlayan adet döngüsünün tersi de ayda bir defadan fazla regl görme durumudur. Bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, stresin ve yaşam tarzının etkin bir rol oynadığı da reddedilemez. Bazı ilaçlar da böyle bir duruma neden olabilirler.

Adetim sırasında aşırı derecede kanamam oluyor, bu ne anlama geliyor?

Düşük progesteron, sekonder amenore ve polikistik over sendromu, ya da başka bir hormonal dengesizlik bunun sebebi olabilir. Eğer bir kadın, bu aşırı kanamayı, iki ya da daha fazla ay süresinde yaşarsa acilen doktora gitmesi önerilir.

Her türlü aşırı kanama anemiye (kansızlık) neden olabilir. Eğer aneminiz varsa, doktorlar, şiddetli olan adet kanamanızı durdurmaya ve demir takviyesi vermeye çalışırlar. Durumun ciddiyetine göre de farklı tedavi seçenekleri uygularlar.

Düzensiz adet döngüm hakkında ne yapabilirim?

İlk yapmanız gereken, durumunuzu, doktorunuzla konuşmaktır. Eğer yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız şunları yapmanızda fayda vardır;

Fiziksel olarak kapsamlı bir muayeneden geçmek (tiroid fonksiyonları testi, tansiyon ölçümü ve anemi için tam kan sayımı),
Polip ya da herhangi bir durum olup olmadığını görmek amacıyla pelvik muayene,
Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız doktorunuza daha kapsamlı bir test için danışın.

Düzensiz adet döngüsünün tedavisi nasıl olur?

Çoğu zaman, çok basit bir şekilde, stres seviyenizi düşürmek, beslenmenizi sağlıklı bir şekile sokmak ve gereken besleyici ögeleri doğal yollardan almak menstrüal döngünüzü kendi başına düzeltecektir. Bunlar, vücudunuza, ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacak ve doğal hormonal dengenizi destekleyerek adetinizi düzene sokacaklardır.

Bazı durumlarda ise, doktorunuz, doğum kontrol hapları yardımıyla adet döngünüzü düzene sokmanızı önerebilir. Bu, çoğu zaman başarıyla sonuçlanan bir yöntemdir ama doğum kontrol haplarının bazı yan etkilerinin olma riski de daima vardır.

Son Güncelleme: 07.07.2015 12:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.