D vitamini eksikliğinde neler yapmalıyız?

D vitamini eksikliği birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Uzmanlara göre D vitamini nin en önemli kaynağı güneşten her gün 15 dakika yararlanmak gerekiyor.

SAĞLIK 08.03.2019, 15:40
D vitamini eksikliğinde neler yapmalıyız?

Türkiye'de D vitamini konusunda genel bir eksiklik görülüyor. D vitamini eksikliği özellikle havaların soğuması ve kış aylarının gelmesiyle birlikte tekrar gündem olmaya başladı. Bilim insanları D vitamini eksikliğinden kurtulmak için güneşten faydalanılması gerektiğini söylüyor. Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. İşte, D vitamini eksikliğine dair merak edilen detaylar...

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Sönmez, yaptığı açıklamada, bağışıklık sisteminin hücre yenilenmesi ve metabolizma için çok önemli olduğunu söyledi. D vitamininin genellikle kemik yoğunluğu oluşumunda önemli bir etkisi olduğuna işaret eden Sönmez, "D vitamini eksikliği, kemik mineral metabolizmasını bozduğu için bizi ilgilendirir. D vitamini eksikliği, kanserden Tip 1 diyabet gelişimine, bağışıklık sistemi hastalıklarının gelişimine kadar çok geniş yelpazede bir öneme sahiptir." dedi.

D vitamini hangi besinlerde bulunur? 

Güneşin az bulunduğu aylarda ya da bölgelerde D vitamini eksikliği yaşamamak için beslenme ve diyet düzenine D vitamini içeren besinleri eklemek gerekmektedir. D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak aşağıdaki besinler sıralanabilir:
- Yağ bakımından zengin olan balık çeşitleri (somon, uskumru, ton balığı, sardalye)
- Süt ve süt ürünleri

- Yumurta
- Portakal suyu gibi doğal meyve suları
- Tavuk ciğeri
- Balık yağı 
- Tahıl ürünleri 
- Yonca
- Isırgan otu
- Maydanoz

Yorumlar (0)