Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Ölüm Sebebi

İzmir’İn Aliağa İlçesinde, Erken Ölümlere Yol Açan Ve Kişilerin Yaşam Kalitesini Olumsuz Yönde Etkileyen Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Konusunda Vatandaşlar, Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğünce Bilgilendirildi.

SAĞLIK 13.02.2015, 19:04 18.02.2015, 22:59
Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Ölüm Sebebi

İzmir’in Aliağa ilçesinde, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda vatandaşlar bilgilendirildi.

Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğü bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda halkı bilinçlendirdi. Bireylerin aşırı tuz ve şeker tüketimini olumlu yönde değiştirecek davranışlar hakkında bilgi veren Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, bulaşıcı olmayan hastalıkların dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını belirtti. Aşırı şeker ve tuz tüketiminin sağlıksız beslenme biçiminden biri olduğunu anlatan Orhun, “Aşırı şeker ve tuz tüketiminin obezite, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarda önemli bir etkendir” dedi.


MASALARDAN TUZLUK KALDIRILDI
Aliağa Hükümet Konağı Çay Ocağı’nda sunumların tek şekerli olarak yapılmaya başlandığını ve yine Kaymakamlık yemekhanesinde masalardan tuzlukların kaldırıldığını sözlerine ekleyen Orhun şöyle devam etti: “Aliağa’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, çay, kahve ve benzeri ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulmasını; yemekhane, lokanta ve benzeri hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı yerde, mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetler halinde bulundurulan tuzu alarak kullanmalarının sağlanması için gerekli duyurularımızı yaptık.”

Yorumlar (0)
açık