Bahar alerjisi mi? Nezle mi? Uzmanlar uyarıyor

Bahar aylarında sıklaşan nezle rahatsızlıklarınız birkaç ay sürmeye devam ediyorsa dikkat! Uzmanlar 'Bahar Alerjisi' olabileceğini söylüyor. Alerjiyi neler tetikler? Hastalıktan korunurken dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar haberimizde...

SAĞLIK 21.04.2019, 12:24 21.04.2019, 12:37
Bahar alerjisi mi? Nezle mi? Uzmanlar uyarıyor

Bahar alerjisi belirtileri ile nezle belirtileri benzerdir. Bu nedenle anne babalar çocuklarının nezlelerinin uzadığını ve düzelmediğini düşünür. Nezlede bulgular 7-10 gün içinde kaybolurken bahar alerjisinde bu süre birkaç aya kadar uzayabilir. Bu nedenle burunla ilgili yakınmalar 2 haftadan uzun sürüyorsa alerjik nezle açısından araştırılması gerekir. Bahar aylarında bu belirtileri olan çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme sonucunda bahar alerjisi şüphesi varsa tanıyı kesinleştirmek için kan ve deriden alerji testlerinin yapılması gerekir.

Alerji 2 yaşından itibaren ortaya çıkıyor

Polen alerjisi için alerji testi genellikle 3 yaşından sonra yapılır. Çünkü bahar alerjisi genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bahar alerjileri hastayı çok rahatsız eder ve yaşam kalitesini bozar. Bunun sonucunda da çocukların okul başarılarını olumsuz olarak etkiler.

Alerjenlerden korunulması için dikkat edilmesi gerekenler

• Bahar döneminde polenlerin yoğunluğunun azaldığı akşam saatlerinde evi havalandırın.

• Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde, öğleden önce zorunlu değilse dışarı çıkmayın. 

• Eve gelince vücuda veya kıyafetlere bulaşan polenlerin uzaklaştırılması için kıyafetlerinizi değiştirin, mümkünse duş alın veya el ve yüzünüzü bol suyla yıkayın. 

• Arabada camları açmayın, polen filtreli klima kullanın.

• Çevresel alerjenlerden korunma önlemleriyle birlikte mutlaka ilaç tedavisi yapılmalıdır. İlaç tedavisi çocuğun durumuna göre çocuk alerji uzmanı tarafından düzenlenmelidir. İlaçların etkisini göstermesi için 1-2 hafta geçmesi gerekir. İlaçlar çocuğun duyarlı olduğu polene göre mevsim boyunca kullanılmalıdır.• Eğer ilaçlarla yeterli sonuç alınamazsa ve hastanın kriterleri uygunsa duyarlı olduğu alerjene karşı aşı tedavisi (immünoterapi) yapılabilir. Alerjik nezle ve astımda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda alerji aşısı mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Yorumlar (0)
12°
açık