Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisiyiz

Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi..

Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisiyiz

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, Türkiye'de antibiyotik kullanım sıklığının çok yüksek olduğunu belirterek, "Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu değerle Avrupa birincisiyiz" dedi.

"Antibiyotik Farkındalık Günü" dolayısıyla , yüzyılın mucizesi olan antibiyotiğin, gereksiz yere ve yüksek dozlarda kullanıma bağlı direnç kazanan bakterilerle savaşı kaybetme noktasına geldiğini belirtti.

Gürsöz, antibiyotik kullanım sıklığına ilişkin Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) uyguladığı metodla yapıldığını ifade ederek, "İlacın içerikleri, dozları, miligramları ile beraber formül ediliyor ve birime çevriliyor. Kişinin kaç birim ilaç tükettiğine bakılıyor. Bu bilimsel ve karşılaştırılabilir bir yöntem" dedi.

 "Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam Hollanda'da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor.

Biz bu değerle, Avrupa'da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız. Bizden sonra, Yunanistan geliyor. Orada da bu rakam 35 birim. Kuzey Avrupa ülkelerinde bu rakamlar çok düşük seviyelerde. En az antibiyotik kullanımı ise 13 birimle Estonya'da."

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE