Amerika'nın gözü Ege'de

Robotik cerrahla tek delikten rahim alınması operasyonu öncesinde konuşan Prof. Dr. Fatih Şendağ, "Türkiye'den bir cerrahın ameliyatı yapıyor olması bizim için gurur verici" dedi.

Amerika'nın gözü Ege'de


Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda göbek deliğinden girerek robotik yolla rahmin alınması operasyonu, ABD'deki kongrede 85 ülkeden bilim insanına canlı gösterilecek.

Operasyonu gerçekleştirecek EÜ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, operasyon öncesinde düzenlediği basın toplantısında, ameliyat tekniklerinin giderek değiştiğini, eski yıllarda açık cerrahi ile hastanın karnının boydan boya açıldığını daha sonra daha küçük kesilerle ameliyat yapıldığını, şimdi de robotik cerrahi yöntemiyle tek delikten ameliyatlar gerçekleştirildiğini anlattı.

Robotik cerrahi sayesinde göbek deliğinden girerek rahim alma operasyonu gerçekleştireceklerini ve bunu Washington'da 85 ülkeden jinekoloğun katıldığı alanında dünyadaki en büyük kongrede canlı yayımlama imkanı bulacaklarını ifade eden Şendağ, şöyle konuştu:

"Robotik cerrahi sayesinde göbek deliğinden girerek rahim alacağız. Bu yöntem sayesinde hastalar daha çabuk iyileşiyor, ailesine, eşine, işine daha çabuk kavuşuyor. Enfeksiyon riski daha az. Ayrıca karında iz kalmıyor. Biz ilk kez 2013 Ocak'ta Türkiye'de ilk kez göbek çukurundan rahim alınması operasyonunu gerçekleştirdik. Şimdi de robotla yine tek delikte göbek çukuru kullanılarak başka kesi yapılmadan ameliyat yapmaya başladık. Birçok vakayı yapma şansımız oldu. Yaptığımız vakalar da dünyada ilk vakalar arasında yer aldı. Bu alanda dünyada ilkler arasındayız. Türkiye'den bir cerrahın, ekibin bu operasyonunun dünya kongresinde yayımlanması büyük bir gurur."

EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu ise Türkiye'den ilk kez böylesine başarılı bir operasyonunu ABD'deki dünyanın en büyük laporoskopik cerrahi kongresi olan "42. AAGL Global Congress on Minimaly Invasive Gynecology"de canlı yayımlanacak olmasının haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Kumanlıoğlu, robotik cerrahi sayesinde göbek deliğinden 30'a yakın operasyon gerçekleştirildiğini kaydetti.

Operasyon ameliyathaneye kurulacak özel düzenek sayesinde ABD'deki kongrede canlı yayımlanacak.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 16:43
YORUM EKLE