Aç karnına asla bunları yapmayın

Güne başlarken bir kahve içmek sabah saatlerinin en keyifli anları gibi görünse, aç karnına içilen kahve insan vücudunu olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra sabah aç karnına yapılan yoğun egzersiz ve antrenmanlar bilinenin aksine, kişinin kas kütlesi kaybetmesine neden olabiliyor.

SAĞLIK 11.10.2019, 09:20 11.10.2019, 09:52
Aç karnına asla bunları yapmayın

Sabaha güne nasıl başlarsanız, gün boyunca enerji seviyeniz o yönde devam eder fakat bazen istenmeyen fiziksel ve duygusal durumlara yol açacak alışkanlıklar geliştirebilirsiniz. Güne kahve ile başlamak ve yoğun egzersiz, kullandığınız ilaçlar ve aç karnına tükettiğiniz besinler sanılanın aksine pekte faydalı olmayabilir. İşte sabah aç karnına asla yapmamanız gereken şeyler...

Sabah aç karnına içilen kahve, midenizi kötü etkileyebilir

Birçok insan enerji verdiği ve faydalı besin içerdiği düşüncesi ile güne kahve ile başlıyor. Her ne kadar içeriğinde faydalı besinler bulundursa da aç iken kahve içmek zararlı bir alışkanlık olabilir.

Kahvenin içeriğindeki kafein, aç karnına içildiğinde midede asit üretimini arttırır, yanmaya ve geri akışa neden olabilir. Kahve yerine çay, sabah saatlerinde daha iyi bir alternatif olabilir.

Yoğun egzersiz yapmak kas kaybına sebep

Aç karnına egzersiz yapmak, kasları ısıtıp vücudu aktif hale getiriyor fakat yoğun yapılan egzersiz, kas kaybına neden olabiliyor.

Sabah ilk iş olarak egzersiz yapmakla ilgili birçok halk görüşü mevcut hatta boş bir mideyle egzersiz yapmanın daha fazla kalori yakmasına yardımcı olduğuna inananlar var. Ancak, boş bir midenin yaktığınız kalori sayısını etkilemesi çok düşük bir ihtimaldir. Aksine, kas kütlesini azaltabilir.

Anti-enflamatuar ilaçları tüketmek

Anti-enflamatuar ilaçlar, iltihapla savaşan ilaçlara verilen addır. Aç karnına aspirin, asetaminofen ve genel olarak steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar sabah saatlerinde içildiğinde ciddi sindirim komplikasyonlarına neden olabilir.

İçerdikleri bileşikler, mide zarında dengesizliğe neden olabilir ve ciddi durumlarda mide kanamasına yol açabilirler. Bu tarz ilaçların etkisini azaltmak için ilaçların sütle içilmesi önerilir.

Narenciye suyu içmek

Narenciye meyve suları bol miktarda vitamin, mineral ve vücudumuz için faydalı besinleri içerir. Fakat bunları açken tüketmemeniz önerilir çünkü özellikle gastrit veya sindirim komplikasyonlarında mide mukozası tahriş olabilir.

Aç karnına narenciye suyu içmek isterseniz, karnınızdaki zararlı etkilerini azaltmak ve önlemek için eşit miktarda suyla karıştabilirsiniz. Bu tür meyve sularını kahvaltı sırasında veya sabahleyin tüketmeniz önerilir.

Yorumlar (0)