GündemSağlık

Sağlık turizmi kapsamında vatandaşlar dolandırılıyor!

Son yıllarda gelişen sağlık turizmi kapsamında estetik operasyonlara olan yoğun ilgi neticesinde kaçak operasyonların çoğaldığı ortaya çıktı. DEİK Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Servet Terziler," “Özel hastaneler günlük 1.000-1.500 TL'ye oda kiralıyorlar. Bu hastanelerin isimleri kullanılarak operasyonlar için 3.000-5.000 TL civarındaki fiyatlarla insanlar kandırılıyor” dedi.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, Özel hastaneler, boşta olan katlarını ve odalarını günlük, haftalık, aylık ve yıllık şeklinde kiralıyor. Bu odalar, en fazla estetik operasyon amacı ile kullanılıyor. Saç ekimi, yüz germe ve botoks gibi uygulamalar bu odalarda yapılıyor. Odaları kiralayanların büyük kısmı da doktor değil. Merdiven altı estetikçi denilen bu kişiler, hastanelerin isimlerini kullanarak yaptıkları işi meşru ve güvenli göstermeye çalışıyorlar.

Sektörün önde gelen özel hastanelerinin dahi odalarını kiraya verdiğini söyleyen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Servet Terziler, bu uygulamanın hem sağlık hem de ekonomik açıdan büyük risk taşıdığını belirtti. Terziler, “Özel hastaneler günlük 1.000-1.500 TL’ye oda kiralıyorlar. Bu hastanelerin isimleri kullanılarak operasyonlar için 3.000-5.000 TL civarındaki fiyatlarla insanlar kandırılıyor” diye konuştu.

Terziler, vatandaşları bu dolandırıcılığa karşı dikkatli olmaya çağırdı.