Kamu

Sağlık çalışanlarını ilgilendiren kanun teklifi: Ek göstergeleri 5300’e çıkarılsın!

Corona virüsü salgınında en önemli rolü oynayan sağlık çalışanlarını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. CHP Balıkesir Milletvekili AB uyum Komisyonu Üyesi Fikret Şahin’in sağlık çalışanların ek göstergelerinin yükseltilmesi için kanun teklifi verdiği öğrenildi. TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi kabul edilirse, 3600 ek gösterge alan hekimlerin ek göstergeleri 5300’e yükseltilecek.

Salgın döneminde yorulan sağlık çalışanlarını sevindirecek olan bir gelişme meydana geldi. CHP Balıkesir Milletvekili AB uyum Komisyonu Üyesi Fikret Şahin, çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi için TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu. Söz konusu teklif onaylanırsa, 3600 ek gösterge alan hekimlerin ek göstergeleri 5300’e yükseltilecek.

Kim ne kadar alacak?

TBMM’ye sunulan kanun teklifi onaylanırsa, hemşire ve sağlık memurları gibi Sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2220 olan Yüksek Öğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e ve 1500 olan Diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e yükseltileceği öğrenildi.

Kanun teklifinde şu açıklamalara yer verildi:

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılan koronavirüs ile mücadelede Sağlık çalışanlarımızın Toplum sağlığı nezdindeki önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve Eczacılarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın covid-19 salgını ile mücadelede fedakârca yürüttükleri görevleri herkes tarafından takdirle karşılanmıştır. Özellikle salgının ilk günlerinde kişisel koruyucu ekipmanları ve malzemelere ulaşmada sıkıntılar yaşayan sağlık çalışanlarımız; ekipmanlarını uzun süre kullanmak zorunda kalmış ve virüse karşı savunmasız bir şekilde görevlerini ifa etmeye çalışmışlardır. Mesai sonrası konaklama yerlerinin yeteri kadar ayarlanmadığı ve esnek mesai saat uygulamasına geçilmesi ile birlikte 24 saat kesintisiz çalışma koşullarına tabi tutulan sağlık çalışanlarımız, salgınla en ön safhada mücadele etmelerine rağmen, yoğun mesailerinin karşılıklarını yeteri kadar almamışlardır.

Ek gösterge memurların aldıkları ücreti ve emekli maaşlarını önemli derecede etkilemektedir. Özellikle 3600 den düşük ek göstergesi olanlar, göstergenin artması yönünde taleplerini sürekli gündemde tutmaktadırlar. Covid-19 salgınına karşı en büyük mücadeleyi veren sağlık çalışanlarımızın da ek göstergelerinin iyileştirilmesi yönünde uzun zamandır talepleri bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarının böylesine bir dönemde düşük ücretler almamalarını ve emeklilikten maaşlarının yarısını kaybetmemelerini sağlamak çalışma barışını arttıracak ve onlara verilen önemi gösterecektir. Covid-19 tehlikesine karşı hem kendi hem de ailelerinin sağlığını tehlikeye atarak verdikleri mücadele ile gündeme gelen sağlık çalışanlarımızın özlük haklarında herhangi bir ayrım yapılmaksızın, kapsayıcı ve bütüncül bir iyileştirilme yapılmalıdır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 12 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulu 2021 yılı bütçe görüşmeleri esnasında verdiği bilgilere göre bugüne kadar 130 bine yakın sağlık çalışanı covid-19 a yakalanırken, 225 sağlık çalışanı ise covid-19 enfeksiyonundan dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu süreçte kendilerinden ve ailelerinden feragat eden sağlık çalışanlarımız arasında adaletli ve eşit bir gelir dağılımı sağlayabilmek adına; Hekim, hemşire, Ebe ve sağlık memuru gibi unvanlar arasında dengeli bir yapının kurulması gerekmektedir. Öyle bir düzenleme hem sağlık çalışanlarımıza önceden verilen sözlerin tutulmasını sağlayacak hem de salgın döneminde fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza minnet borcumuzun bir nebze de olsa yerine getirmesini sağlayacaktır.

Bu bağlamda sunulan kanun teklifi ile 3600 ek gösterge alan hekimlerin ek göstergelerinin 5300’e, 3000 olan hemşire ve sağlık memurları gibi Sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2220 olan Yüksek Öğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e ve 1500 olan Diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e çıkarılması hedeflenmiştir.

MADDE GEREKÇELERİ

Bu madde ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan sağlık çalışanlarından en üst derecedeki doktorların 3600 olan ek göstergelerinin 5300’e, 3000 olan hemşire ve sağlık memurları gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2220 olan Yüksek Öğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e ve 1500 olan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e çıkartılması. Ayrıca daha alt derecedeki sağlık çalışanlarının da ek göstergelerinin buna göre yeniden düzenlenerek yükseltilmesi hedeflenmektedir.