Kamu

Sağlık Bakanlığı’ndan peş peşe istifa haberleri!

Sağlık Bakanlığı’ndan peş peşe istifa haberleri geldi. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın başkanı Adil Mardinoğlu ve kurumun Genel Sekreteri Hasan Türkez İstifa ettiğini duyurdu.

2015 yılında kurulan sağlık bilimi ve teknolojisi alanında bilgi üreten Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın başkanı Adil Mardinoğlu ve kurumun Genel Sekreteri Hasan Türkez istifa etti.

Sosyal medya üzerinden istifalarını duyuran Mardinoğlu ve Türkez, “14 aydır göreve olduğumuz #TÜSEB yönetiminden istifa etmiş bulunmaktayız. Görevimiz süresince bizlere destek veren herkese şükranlarımızı sunarız. Ülkemize ve milletimize farklı kulvarlarda hizmet etmeye devam edeceğiz… ” ifadelerini kullandı.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı istifaların Bioksen firmasından satın alındığı iddia edilen testler ya da yolsuzluk iddiaları ile ilgisi olmadığını duyurdu.

Türkiye Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞININ DÜZELTME VE CEVAP METNİ”

22.07.2020 tarihinde biipsi/www.sozcu com,tr/2020/ckonomi/son-dakika-saglik-bakanliginda-istifa-5946260/ URL uzantısında “Son dakika: Sağlık Bakanlığı’nda iki istifa” başlığı
ile verilen haberde TÜSEB Başkanı Sayın Prof. Dr. Adil MARDİNOĞLU’nu ve Genci Sekreteri
Sayın Prof. Dr. Hasan TÜRKEZ’i hedef alan asılsız ifadeler ve algı üretme çabasına karşı bir
açıklama yapma zarureti doğmuştur.

Mayıs 2019’da TÜSEB Başkanlığı görevini devralan Sayın Prof. Dr. Adil MARDİNOĞLU’nun ve Genci Sekreterliği görevine getirilen Sayın Prof. Dr. Hasan TÜRKEZ’in 22.07.2020 tarihinde görevlerinden isüfa etmesi hususu ile tekzip edilen haberde anlatılan “koronavirüs test kitlerinin onayı ile ilgili yetkili kurum olan Halk Sağlığı Gencl Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkan Vekili Prof. Dr. Selçuk Kılıç’ın görevden alınması veya test kitlerinin Bakanlığa satışını yapan Uluslararası Sağlık
Hizmetleri AŞ’nin (USHAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül’ün istifa cimcsi ya da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Hakkı Gürsöz’ün görevden alınması” hususlar arasında herhangi bir ilgi bulunmamaktadır.

Aynca, Sayın MARDİNOĞLU’nun ve Sayın TÜRKEZ’in istifalarının, tekzip edilen haberde yer verilen “Bioeksen firmasından satın alındığı iddia edilen testler ya da yolsuzluk iddiaları” ile de yakından veya uzaktan herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Zim, TÜSEB’in veya Başkanını ya da Genel Sekreterinin Bioeksen firması ile ilgili doğrudan veya dolayı herhangi bir görüşmesi, işbirliği, Ar-Ge faaliyeti ya da desteği söz konusu değildir.

Sayın MARDİNOĞLU’nun ve Sayın TÜRKEZ’in istifası tamamen kişisel tercihleri olup. istifalarının Twitter hesaplarından kamuoyu ile paylaşılmasında, kamuoyunu bilgilendirme dışında herhangi bir amaç güdülmemiştir.

Gerçeklik payı bulunmayan, TÜSEB’i, Sayın MARDİNOĞLU’nu ve Sayın TÜRKEZ’i yıpratma amacı taşıyan bu habere karşı hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı”

İlgili Makaleler