Gündem

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş aşı açıklaması!

Sağlık Bakanlığı grip aşıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak grip aşılarının nasıl bir yol izlenerek yapılacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre "Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür" ifadelerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan grip aşıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Alınan bilgilere göre yapılan açıklamada belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörüldüğü duyuruldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.

Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.

İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır.

İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu