Gündem

Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs önlemlerini açıkladı!

Türkiye'de koronavirüsle mücadele devam ederken, salgına karşı alınan önlemler her geçen gün yenisi ekleniyor. Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs önlemlerini açıkladı. Bakanlık “Otopsilerde Alınacak Önlemler” başlığını ekleyerek güncellemeye gitti. Alınan kararlara göre, otopside en az sayıda kişi görev alacak, kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenecek ve steril edilecek.

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını sebebiyle otopsilerde alınacak yeni önlemleri açıkladı. Alınan kararlara göre, otopside en az sayıda kişi görev alacak, kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenecek ve steril edilecek. Ayrıca otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenecek.

Bakanlık, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin “sağlık kurumlarında çalışma” bölümüne “Otopsilerde Alınacak Önlemler” başlığını ekleyerek güncellemeye gitti.

Bu çerçevede bakanlık Kovid-19’a bağlı ölümlerde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılmasını, otopsi yapılmamasını önerdi.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabileceğini vurgulayan Bakanlık…

“Otopside yoğun aerosol oluşturan işlemler yapılması nedeniyle olası/kesin Kovid-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalıdır” uyarısında bulundu.

UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Otopside en az sayıda kişi görev almalı. Otopsiye katılan ve odanın temizliğini yapan tüm personelin isimleri ve yaptıkları işlemlerin kaydı tutulmalı.

Otopsiyi yapanın kişisel koruyucu ekipman (KKE) (su geçirmez önlük,N95/FFP2 maske, gözlük /yüz siperliği, çift eldiven) kullanması gerekli.

Kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmeli.

Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli.

Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun KKE kullanmalı. Otopside ortaya çıkan atıklar tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli.

Etiketler

İlgili Makaleler