ManşetSağlık

Sağlık Bakanlığı müjdeyi verdi: İlk aşı için üretim aşamasına geçildi!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hayvan deneyleri tamamlanan 5 aşı olduğu bilgisini verilerek, “Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için de üretimin yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır" denildi.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hayvan deneyleri tamamlanan 5 aşı olduğu bilgisini verilerek, “Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için de üretimin yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır” denildi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplantı. Toplantısı sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarının ve ‘Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (görülme sıklığı) Taraması’nın gündem maddesi olarak ele alındığı belirtildi. Açıklamada, testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi.

“İLK AŞI İÇİN ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİLDİ”

Koronavirüs çalışmalarının dünyayla eş zamanlı şekilde yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşama Bilim Kurulu üyeleri ile ele alınmış, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirilmiştir. Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Koronavirüs Bilim Kurulumuz, bugün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplanarak, salgınla ilgili son gelişmeleri değerlendirmiştir.”

“Öncelikle, ülkemizde dünyayla hemen hemen eş zamanlı şekilde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında gelinen nokta görüşülmüştür. İnsan üzerinde ilk uygulamalara en yakın 5 aşının geldiği aşama Bilim Kurulu üyeleri ile ele alınmış, araştırma ürünü olarak üretilen ilk aşının detayları ve diğer 4 aşıda izlenecek aşamalar değerlendirilmiştir. Hayvan deneyleri tamamlanan aşı adayları için GMP (İyi İmalat Prosedürleri) sertifikasyonu bulunan tesiste ilk aşı için üretim aşamasına geçildiği diğer 4 aday için üretimin de yakın olduğu görüşü değerlendirmelerde netlik kazanmıştır.”

“TÜİK ile işbirliği içinde yürüttüğümüz “Toplumsal Bağışıklık ve İnsidans (Görülme Sıklığı) Taraması” çalışmasının tekrarlanarak, antikor seviyesi ölçümüyle bağışıklığın tespiti, PCR testi ile aktif vaka oranının yeniden değerlendirilmesi konusu toplantının diğer bir gündem maddesi olarak ele alınmıştır. Çalışmanın tekrarının pandeminin seyrini daha net çizgilerle değerlendirme açısından faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.”

“Bilim Kurulu üyeleri ile tarama testleri politikamız da değerlendirilmiştir. Testlerin yaygınlaştırılarak, temas şüpheli vakalar haricinde test sayısının daha da arttırılması yönünde görüş birliğine varılmıştır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu