Gündem

Sağlık Bakanlığı Kimlerin Bez Maske Kullanmaması Gerektiğini Açıkladı

Sağlık Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada bez maske uyarısı yapıldı. Açıklamada kimlerin bez maske kullanmayacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden bir açıklama yapıldı ve bez maske uyarısı yapıldı. Konu ile ilgili olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bez maskenin 2 yaşın altındaki çocuklarda solunum sıkıntısı olanlarda şuuru kapalı olanlarda ve maskeyi yardımsız çıkarıp takmada engeli olanlarda kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığının resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada maskenin kişiye özel olması, her bireyin sadece kendisine ait olan maskeyi kullanması gerektiği vurgulandı. Bunun yanı sıra açıklamanın devamında corona virüsünden korunmada esas olanın sosyal mesafenin korunması ve el temizliği olduğuna dikkat çekildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

İşte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan paylaşım:

20-30 SANİYE OVALAYIN

Maske takmadan önce ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkayın veya alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın.

Yüzünüze uygun ölçüde ve rahat nefes alıp vermenizi sağlayan pamuklu kumaştan yapılmış bir maske kullanın.

Maskenin ağız ve burnunuzu tamamen kapattığından emin olun. Maske bu bölgelere tam olarak oturmalı ve yüzünüzle maske arasında boşluk kalmamalıdır.

Maskeyi takarken maskenin iç yüzüne dokunmayın

MASKE KULLANIMI

Maskeyi kulağa takılan lastiklerinden veya başın arkasında bağlanan iplerinden tutarak takın. Maskeyi asla çenenizin altına veya başınızın üstüne yerleştirerek kullanmayın.

Nemlenen veya kirlenen maskenizi değiştirin, bunun için çantanızda veya yanınızda birden fazla maske taşıyın.

Maskeyi çıkarırken burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunmadan kulağa takılan lastiklerinden veya başın arkasında bağlanan iplerinden tutarak çıkarın. Bu esnada ağız, burun veya gözünüze temas etmeyin.

YIKANDIKTAN SONRA KURUMASINI BEKLEYİN

Maskeyi çıkardıktan sonra iç ve dış kısmına dokunmayın. Maskenizi yıkadıktan sonra tekrar kullanacaksanız yanınızda ayrıca bulundurduğunuz başka bir temiz naylon torba içine koyun. Maskenizi bir daha kullanmayacaksanız çöpe atın. Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkayın veya alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın. Kullanıp çıkardığınız bez maskeleri su ve deterjan ile yıkayın. Maskenizi yıkadıktan sonra kurumasını bekleyin, kullanmadan önce sıcak ve kuru ütüleyin.

Bez maske; 2 yaşın altındaki çocuklarda, solunum sıkıntısı olanlarda, şuuru kapalı olanlarda ve maskeyi yardımsız çıkarıp takmada engeli olanlarda kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu