Gündem

Sağlık Bakanlığı, anlık online koronavirüs vaka sayısını sitesinde yayınlayacak!

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ve yeni vakaların sayısının yer aldığı tabloları sitesinde yayınlayacak.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vaka ve ölüm sayısının günlük ve toplam verilerinin yer aldığı tabloları sitesinden yayınlayacak. Bakan Koca, dün basın toplantısında yaptığı açıklamada, ”Genel tabloda test sayısı, vaka sayısı, vefat edenlerin sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, yoğun bakımda olup entübe edilen solunum cihazına bağlanan hasta sayısı, iyileşen hasta sayısı görülecek.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatıyla, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği corona virüs salgını nedeniyle Türkiye’deki vaka ve ölüm sayılarının yer aldığı, ‘Türkiye Günlük Corona virüs Tablosu’ ve ‘Türkiye Genel Corona virüs Tablosu’, gün gün bakanlığın sitesinden yayımlanacak.

Dün ilk defa Bakan Koca’nın açıklaması esnasında yayınlanan, ‘Türkiye Genel Corona virüs Tablosu’nda ‘test’, ‘vaka’, ‘vefat’, ‘yoğun bakım hastası’, ‘entübe hasta’ ve ‘iyileşen hasta sayısı’ yer alırken, sadece o günün tarihine ait ‘Türkiye Günlük Corona virüs Tablosu’nda ise, ‘toplam test sayısı’, ‘toplam vaka sayısı’, ‘toplam vefat sayısı’, ‘toplam yoğun bakım hasta sayısı’, ‘toplam entübe hasta sayısı’ ve ‘toplam iyileşen hasta sayısı’ bilgileri yer alacak. Tabloların kısa sürede bakanlık sitesinden paylaşılacağı belirtildi.

İNTERNET ÜZERİNDEN GÜNLÜK OLARAK GÖRÜLEBİLECEK

Öte yandan, Bakan Koca dün yaptığı basın toplantısında, soru üzerine, “Bu tablo internet üzerinden günlük bir şekilde görülebilecek. Bakanlık bunu dijital ortamda yayınlamış olacak. Bir günlük bir genel olmak üzere 2 tablo olacak. Genel tabloda test sayısı, vaka sayısı, vefat edenlerin sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, yoğun bakımda olup entübe edilen solunum cihazına bağlanan hasta sayısı, iyileşen hasta sayısı görülecek. Öbür tabloda günlük vefat, vaka ve test sayısını gösterilecek. Bu ikisini bir arada vermiş olacağız” ifadelerini kullanmıştı.