Gündem

Sağlık Bakanlığı açıkladı: Evlerde veya sağlık kuruluşlarında aşı olunabilir!

Sağlık Bakanlığı, 85 yaş üstü vatandaşların evde aşılanma süreci ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “90 yaş üstü vatandaşlarda olduğu gibi yine evlerde veya randevu alınarak sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de Çin’den gelen aşılar vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Sağlık çalışanların aşılanmasından sonra Sağlık Bakanlığı 85 yaş grubundaki vatandaşların aşılanması ile ilgili de açıklama yaptı. Bakanlık 85 yaş grubunu aşılarının evlerde veya randevu alınarak sağlık kuruluşlarında yapılabileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulunca hazırlanan aşılama takvimi doğrultusunda sağlık çalışanlarıyla başlattığı COVID-19 aşı uygulamasında şimdi de 85 yaş üzeri vatandaşları aşılıyor.

Aşılamalar, 90 yaş üstü vatandaşlarda olduğu gibi yine evlerde veya randevu alınarak sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor. Sağlık durumları kontrol edilen 85 yaş üstü vatandaşlara aşı uygulanıyor. Sonrasında aşılanan kişi en az yarım saat gözetim altında tutularak sağlık durumu takip ediliyor.

Ankara Ayaş Aşı Uygulama Ekibi, Gençali Köyündeki yürüme zorluğu çeken 89 yaşındaki Emine Dömeke’yi aşıladı. Daha sonra Ayaş merkezde 88 yaşındaki Satı Kayıran aşılandı.

Bu yaş grubunun da aşılama çalışmalarının ülke genelinde kısa sürede tamamlanması planlanıyor”