Gündem

Sağlık Bakanlığı 76 ilde tespit edilen mutasyonlu koronavirüse karşı harekete geçti! Yeni önlemler alındı

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan son dakika bilgisine göre  76 şehirde görülen ve sayısı 41 bin 552’ye ulaşan mutasyonlu koronavirüse karşı harekete geçilerek bkanlıktan koronavirüs ile ilgili yeni tedbir önlemleri alındığı açıklandı.

İşte Sağlık Bakanlığı’nın son dakika genelgesinden ayrıntıları:

AVM VE PAZARLARDA TABELA KARARI

Kamusal alanların girişinde (Banka, PTT, market, pasaj, işhanı, AVM ve pazar gibi) içeride aynı anda bulunabilecek kişi sayısını gösteren tabela asılacak.

CAMİLER, SOSYAL MEDYA, MUHTARLAR VE ÖNDERLER

Ziyaret ve toplanmaların önlenmesine yönelik mesajlar medya ve sosyal medya kanalları kullanılarak, camilerde hutbeler yoluyla, muhtarlar ve toplumdaki kanaat önderleri vasıtasıyla anlatılacak.

MAHALLE DENETİMİ

Tüm kamusal alanlarda, işyerlerinde, toplu olarak bulunulan alanlara girişte HES kodu sorgulaması yapılacak. Tüm kamu ve özel hastaneler pandemi hazırlık planlarını yeniden değerlendirecek. Okullar denetlenecek. Mahalle denetim ekiplerine ait ilçe planları ve çalışmaları değerlendirilecek ve mahalle atak hızı yüksek olan bölgelerde denetim sıklaştırılacak.”

SURİYELİ SIĞINMACILAR DA İZLENECEK

“Suriyeli misafirlerin yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerinde vaka sayıları, sağlık kuruluşlarına başvuru ve alınan numune sayıları ve pozitiflik yüzdeleri ile ortalama temaslı sayıları yakından takip edilecek.”

MUTANT KORONAVİRÜSLER ARAŞTIRILACAK

“İllerde virüste oluşabilecek yapısal değişikliklerin zamanında fark edilebilmesi amacıyla rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespitine yönelik analizin yapılması sağlanacak.”

TEMASLI TAKİBİ

Bundan böyle rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespiti yapılacak. Temaslı tespitinde vakanın ev, işyeri, komşu, sosyal çevresi ve seyahat öyküsü ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak tekrar sorgulanacak.

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 tedbirlerine yönelik sağlık kuruluşlarına tedbir genelgesi gönderdi. Genelgede, işyerlerinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımının teşvik edilmesi, işyerlerinde vaka veya temaslı kişilerin zamanında tespit edilebilmesi için filyasyon ekipleri ile işyeri hekimi ve işveren arasındaki işbirliğinin artırılması istendi.