GenelGündemSağlık

Sağlık Bakanı’nın açıklaması korkuttu!

Koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçtiğini söyleyen Bakan Koca, vatandaşları tekrar uyardı!

İncelemeler yapmak için Van’a giden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir açıklama yaparak; “Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor” ifadeleriyle hastalığın son durumu hakkında korkutan açıklamayı yaptı.

İSTEMEDİĞİMİZ TABLOLAR OLUŞUYOR

Hastalığın yeniden yükselişe geçtiğinin altını çizen Bakan Koca; “Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ama homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı illerde sabit dururken daha önceden kontrol altında olan yerlerde istemediğimiz tablolar oluşuyor. Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt’te birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70’lere varan düşüşler gördük” ifadelerini kullandı.

SON HAFTALARDA KORONAVİRÜS VAKA SAYILARI 2 KATINA ÇIKTI

Van’da vaka sayılarının büyük oranda arttığını belirten Bakan Koca; “Van bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Yüksek vaka sayılarına ulaşan yerlerden biri oldu. Hasta sayısı son haftalarda iki katına çıktı. Yalnızca Van’da değil orta ve doğu Anadolu illerimizde sıkıntılar var.Van’da 80 olan filyasyon ekibi sayımızı 128’e çıkardık. Bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdük. Günübirlik filyasyon yapmak istiyoruz. Van ilimizde 65 yaş üstü nüfus yüzde 4,2. Hasta oranı ise yüzde 15,6. Yaşlılarımızın özellikle korunması çok önemli. 65 yaş üstünde nüfusa göre dört kat vaka artışı görülüyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu