Gündem

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! İlk planda 9 milyon kişi aşılanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin’den Türkiye’ye gelen koronavirüs aşısı hakkında bazı ilgilendirmelerde bulundu. İlk etapta 9 milyon vatandaşın aşılanacağını duyuran Koca, mutasyona uğramış virüsün Türkiye’de şimdiye kadar görülmediğini bildirdi.

Bakan Koca’dan ‘mutasyon’ açıklaması: Bizim şu ana kadar yaptığımız analizlerde mutasyona rastlamadığımızı söyleyebilirim. Ama gelecek hafta bununla ilgili daha net bir şey söylemek mümkün

Fahrettin Koca: ‘’Önce sağlık çalışanları aşılanacak. İlk planda 9 milyon kişi aşılanacak. Günde ortalama 1,5 hatta 2 milyona kadar aşıyı yapma imkanımızın olduğunu söyleyebilirim. Erken dönemde aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında. Bu giderek daha da artacak’’ dedi.

Aşı ne kadar güvenilir?

Bakan Koca, Çin’den gelecek aşıya ilişkin, şunları kaydetti:

“Bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. Bilim Kurulunun değerlendirmeleriyle aşının ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk. Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğundan eminiz. Erken dönemde aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında, bu giderek daha artmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“İlk aşamada 9 milyon kişi aşılanacak”

Kovid-19 aşı planlamasına dair açıklamalarda bulunan Koca, şöyle devam etti:

“Birinci aşamada 9 milyona yakın kişinin olduğunu söyleyebilirim. Günde ortalama 1,5 hatta 2 milyona kadar aşıyı yapma imkanımızın olduğunu söyleyebilirim. Sağlık çalışanlarından başlamak üzere, ocak-şubat-mart, en geç nisan olmak üzere, ilk 2 hatta 3. aşamadaki kişileri aşılamayı hedefliyoruz. İngiltere’dekine benzer bir mutasyona rastlamadık ama genom analizi yaparak bununla ilgili daha net bir şey söylemek mümkün.”

Koca, seyahat kısıtlamalarına yönelik soruya, “İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika için bir kısıtlama söz konusu. Şu an yeni bir kısıtlamayı düşünmüyoruz.” yanıtını verdi.

Bakan Koca, yerli aşıda faz 2 çalışmasına dair, gönüllülerin sağlık taramalarına başlandığını açıkladı.

BioNTech aşısına ilişkin bir soru üzerine Koca, “Üretimle ilgili bir sorun olduğunda sözleşmenin miktarınca sorumluluk taşıyabileceklerini belirten bir maddeyi koymaya karşılıklı razı olduk.” değerlendirmesinde bulundu.