Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüsü aşısı ile ilgili açıklama geldi!

Alınan son dakika bilgisine göre Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya hızla yayıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsü aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak umut verici her bilimsel çabayı destekleyeceğiz ifadelerinde bulundu. İşte detaylar...

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya yayılırken Türkiye’de virüsten ölenlerin sayısı 37’ye vaka sayısı ise 1529’a çıktı.

“MALİYE BAKANLIĞIMIZ FON OLUŞTURMAYA HAZIR”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili Türkiye’nin harekete geçtiğini belirterek, “Bakanlığımızın Aşı Enstitüsü koronavirüse karşı aşı geliştirilmesi için harekete geçti. Umut verici her bilimsel çabayı destekleyeceğiz. Maliye Bakanlığımız fon oluşturmaya hazır” dedi.

AŞI ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELİNDİ
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, dünyada virüse yönelik aşı çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini açıklamıştı. ABD’nin aşının insanlar üzerinde denemesi sürecine geçtiğini, onun dışında Çin ve İsrail’in de aralarında olduğu bazı ülkelerde klinik deneme aşamasına gelindiğini açıklamıştı.

“AŞI 1 YIL SONRA KULLANILABİLİR”
Aşının yaklaşık 1 yıl sonra kullanılabileceğini ifade eden ve influenza (grip) üzerinden bir tablo çizen Ünal, influenzanın yaz aylarında güney yarım kürede yayılmasını sürdürdüğünü kış aylarında ise yeniden kuzey yarım küreye geldiğini hatırlattı.

Ünal, virüste de böyle bir seyir izlenmesi halinde aşının etkili olarak kullanılabileceğini belirterek, “Ancak bu farklı bir virüs ve kendi dinamikleri içerisinde yayılıyor” diye konuştu.