Sağlık

Son dakika! Sağlık Bakanı canlı yayında açıkladı! Yeni tedbirler yolda mı?

Bir dizi inceleme için Diyarbakır'a giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır” dedi.

Son zamanlarda artan koronavirüs vakalarının ardından bir dizi incelemeler için Diyarbakır’a giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Koca; “Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu” dedi.

Bakan Koca canlı yayında yaptığı açıklamada; “Az önceki görüşmemizde Sayın Valimizle il merkezimiz ve ilçelerimizde yapılmış yatırımlara rağmen Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu ve projeye alınması düşünülen sağlık tesisleri hakkında detaylı değerlendirmelerimizi de yapmış olduk. Gün içinde incelemelerimizi tamamladıktan sonra akşam bu konuda önemli açıklamalarımız olacak” diye konuştu.

Birinci dalganın ikinci pikini yaşadıklarını belirten Koca; “Ülke genelinde vaka sayıları artışa geçti. Ancak bu artış homojen bir artış olarak görülmemektedir. Bazı illerimizde vaka sayıları sabit kalıp veya düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz bazı tablolara tanık oluyoruz. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Yalnızca Diyarbakır’da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik.”

Sağlık Bakanı, sıkı koordinasyon ve mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek; “Diyarbakır’da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır’daki mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385’e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temasları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Diyarbakır’da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır” dedi.

HASTALARIN YAŞ ORTALAMASI YÜKSELDİ

Koronavirüs hastalarının yaş ortalamasının yükseldiğine dikkat çeken Sağlık Bakanı, “Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

6 İL İÇİN YENİ TEDBİRLER YOLDA

Diyarbakır’a durumu yerinde görmek ve acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için geldiğini anlatan Bakan Koca, “Az sonra il sağlık müdürümüzün, saha koordinatörümüzün, başhekimlerimizin katılımıyla il değerlendirme toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda alınacak yeni tedbirleri de istişare edeceğiz. Öğleden sonra ise Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürlerimizin yine saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizin katılımıyla bölge toplantımızı yapmış olacağız. Böylece bu 6 ilimizdeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. İstişarelerimiz bittikten sonra aldığımız kararları açıklayacağız” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu