Gündem

Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında flaş karar: Tutuklama kararı çıkarıldı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında flaş karar! Putin hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Putin’e savaş suçu işlediği iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı. Moskova yönetimi iddiaları reddederken, Ukrayna ise kararı kutladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğu iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı. UCM, Ukrayna’ya yönelik ilk tutuklama emrinde, Putin’in yasa dışı bir şekilde çocukların sınır dışı edilmesi ve insanların Ukrayna topraklarından Rusya’ya yasa dışı bir şekilde nakledilmesi şüphesiyle tutuklanması çağrısında bulundu. Mahkeme, Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı.

RUSYA’DAN KARARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, kararın ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarının hukuki açıdan da dahil olmak üzere ülkemiz için hiçbir anlamı yok. Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’ne taraf değildir ve buna göre hiçbir yükümlülüğü yoktur” dedi.