Gündem

Roket fabrikasında patlama: 5 işçimiz şehit oldu!

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası’nda nedeni bilinemeyen bir sebepten dolayı patlama meydana geldi. Patlamadan sonra çıkan yangından acı haber geldi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından acı haber vatandaşlarla paylaşışdı. MSB’den alınan bilgilere göre 5 işçinin şehit olduğu öğrenildi.

5 İŞÇİMİZ ŞEHİT OLDU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş, canlı yayında “Burası oldukça büyük bir alan. Fabrika hem MSB hem de İçişleri Bakanlığı’nın mühimmat ihtiyacını üretiyor. Hem de ürünlerin testleri burada yapılıyor. Yaşanan patlama tüm yakın çevreden duyuldu. Alevler de oldukça uzaklardan görüldü. Şu anda alevlerin kontrol altına alındığı yangının söndürüldüğü belirtiliyor” bilgisini paylaştı.

Türkeş, “Patlamada 08.40’da meydana gelmişti. 5 işçinin enkaz altında kaldığı bildirilmişti. MSB 5 işçinin şehit olduğunu açıkladı. Olay yerinde inceleme ve ardından enkaz kaldırma çalışması yapılacak. Bundan sonraki süreçte patlamanın detayları ortaya çıkacak. Bir kriz masası oluşturuldu. TSK’nın kullandığı mühimmatlar burada üretiliyor. Burada roketler, roketatarlar burada üretiliyor. Askeri patlayıcılar, ateşleyiciler, dinamitler burada üretiliyor. Patlamanın yaşandığı yer dinamit üretim atölyesi. Tesis önünde büyük bir kalabalık var. Çok sayıda işçi yakını burada. Olay yeri ablukaya alınmış durumda. Kalabalık yakınlarından gelecek haberi bekliyor.” dedi.