EkonomiGündem

Restoranlara gidenler dikkat: Yeni dönem başladı! ‘Eko’ menü geldi

Restoranlara yeni dönem başladı. Restoranlarda artan fiyatlar nedeniyle müşteri azalında yeni bir yöntem uygulanmaya başladı. Alınan karar doğrultusunda porsiyonlar azaltıldı. Hal böyle olunca fiyatlarda azaldı. Söz konusu ürünler ‘eko’ ön adıyla menüye girdi.

POSRİYON KÜÇÜLDÜ, FİYAT DÜŞTÜ

Restoranlara yeni dönem başladı. Ürünlerin gramajı azaltılarak, fiyatları düşürüldü. Bir restoranda patlıcan kebabının 1 porsiyonunda iki şiş kullanılırken, tek şiş kullanılmaya başlandı. Böylece fiyatlar yarı yarıya düştü. Paket siparişi alan restoranlar ise başka bir tarife uygulamaya koydu. Bir diğer restoran işletmecisi “Yarım porsiyon olarak uygulama verdiğimizde 3’te 2 ücret almak zorunda kalıyoruz. Bunun sebebi de yanında ikramlarımız oluyor. Paketle gönderim yaptığımızda kap maliyetlerimiz oluyor.” dedi.

‘EKO’ ÖN ADIYLA MENÜYE GİRDİ

ATO Kafe, Restoran ve Lokanta Komite Başkanı Abdurrahman Işıksever restoranların beyti, ali nazik, Adana kebap, döner ve bu gibi ürünlerde gramajın düşürülerek fiyatın azaltıldığını söyledi. Işıksever, restoranların eko beyti, eko iskender gibi isimler vererek ürünlerini pazarlamaya devam ettiğini ifade etti.

‘ET FİYATLARI KONTROL ALTINA ALINMALI’

Artan et fiyatlarına da değinen Işıksever, “Bizim ana temel ürünümüz et. Et artınca haliyle fiyat da artıyor. Ramazan menülerine de yansıyacak, diğer ürünlere de yansıyacak. Et fiyatlarının bir an önce kontrol altına alınması lazım.” diye konuştu.

“KÜÇÜK FİYAT, KÜÇÜK ŞİŞ, KÜÇÜK DOYUM”

NTV’nin haberine göre restoran işletmecisi konuyla ilgili “Ekonomik ürün dediğimiz zaman küçük fiyat küçük şiş küçük doyum. Keşke olmasa herkes doyabilse” ifadelerini kullandı.