Gündem

Restoran ve kafeler şubat ayında açılacak mı? Flaş açıklama

Koronavirüsle mücadele devam ederken, alınan önlemler doğrultusunda günlük koronavirüs tablosundaki olumlu gidişat dikkat çekiyor. Vakaların düşüşe geçmesi üzerine esnaf ve vatandaşlar restoran ve kafelerin ne zaman açılacağını merakla araştırıyor. ‘Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?’ sorusuyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz, kafe gibi işletmelerin şubat ayı sonrasında hastalık seyrine bakılarak açılmasının salgın güvenliği açısından daha uygun olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz cuma günü açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kafe ve restoranların durumunun gelecek Kabine Toplantısı’nda ele alınacağını belirtti.

RESTORAN VE KAFELER ŞUBTA’TA AÇILACAK MI?

‘Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?’ sorusuna yanıt veren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, işletmelerin şubat ayı sonrasında hastalık seyrine bakılarak açılmasının salgın güvenliği açısından daha uygun olduğunu söyleyerek “En azından Şubat ayını bekleyerek geçirmekte fayda var” dedi. Doç. Dr. Kayıpmaz, mutasyon tehlikesinin kapıda olduğunu hatırlattı.

CNN Türk’te yer alan habere göre Doç. Dr. Kayıpmaz, normale dönüş aşamasında kapasitenin belli bir miktarına kadar müşterinin alınmasına izin verilebileceğini, kapıda HES kodu uygulamasının zorunlu hale getirilebileceğini de söyledi. Kayıpmaz, “Bu da bir aydan biraz daha fazla zaman istiyor. Mart ayında bunların gündeme gelmesi yerinde olacaktır” diye konuştu.