Gündem

Restoran ve kafeler 15 Ocak’ta mı açılacak? İşte cevabı

Koronavirüs önlemleri kapsamında vakaların artışa geçmesi sonrası restoran ve kafeler kapatılarak, gel-al ve sipariş üzerine paket servis hizmeti vermeye başlamıştı. Günlük vaka sayısının olumlu gidişatının ardından vatandaşlar kafe ve restoranların ne zaman açılacağını merak etmeye başladı.

Vaka sayılarında düşüş gözlemlenmesiyle “15 Ocak’tan itibaren restoran, kafe, pastane, lokanta gibi işletmelerin HES kodu şartıyla açılacağı” iddiaları sosyal medyada gündem oldu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kasım 2020’de müşteriye kapatılan kafe, lokanta, restoran gibi işletmelerle ilgili “15 Ocak’ta HES kodu şartıyla açılacak” iddiasına hükümet yetkililerinden yalanlama geldi.

İçişleri Bakanlığı’nın 28 Kasım 2020 tarihli genelgesi ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerlerinde gel-al ve sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebiliyor.

‘ŞU AN BÖYLE BİR KARAR YOK’

Candaş Tolga Işık’ın hükümet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre; restoran, kafe, pastane gibi iş yerlerinin HES koduyla açılması gibi bir gevşemenin henüz olmadığını bilgisini paylaştı.

Işık, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Az önce hükümet kaynaklarına 15 Ocak’ta restoran, kafe, vb. mekanların HES kodu şartıyla açılacağı iddiasını sordum, ‘Şu an için böyle bir karar yok. Gevşeme için henüz erken’ dediler”