Gündem

Resmi kurumdan yarın için illere sarı kodlu uyarı geldi: Tedbirinizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) resmi internet sayfası üzerinden yarın 10 ile sarı kodlu uyarıda bulundu. Bir ile ise turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Peki, MGM hangi illere uyarıda bulundu? Sarı ve turuncu kodun anlamı nedir? Cevabı haberimizde…

MGM vatandaşların olumsuz hava durumlarına karşı önlem almaları için resmi internet sayfası üzerinden günlük uyarıda bulunuyor. MGM yarın yani 10 Ocak tarihi için illere sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

MGM tarafından Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Çanakkale için sarı kodlu, Balıkesir için turuncu kodlu uyarıda bulunuldu.

Resmi Kurum tarafından konuya ilişkin açıklamada, “Marmara Bölgesi’nde hafta sonu görülecek yağışların zaman zaman etkisini artırarak İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Yalova, Kocaeli, Balıkesir’in kuzey ve batı ilçeleri ile Sakarya’nın kuzey ilçelerinde kuvvetli (30-60 kg/m2), Balıkesir’in Edremit ilçesinde çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” İfadeleri kullanıldı.

MGM renk kodları ne anlama geliyor?

 

SARI KODU NE ANLAMA GELİYOR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KODU NE ANLAMA GELİYOR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

KIRMIZI KODU NE ANLAMA GELİYOR?

Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmelidir.

YEŞİL KODU NE ANLAMA GELİYOR?

Uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadise tahmin edilmemektedir.