Gündem

Resmi Gazete’de yayımlandı: Yıl sonuna kadar Marmaray, Başkentray ve İZBAN’dan ücretsiz faydalanacaklar!

Corona virüsü salgını ile mücadelede en önemli rolü oynayan sağlık çalışanları ile ilgili önemli bir karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, sağlık çalışanları yıl sonuna kadar Marmaray, Başkentray ve İZBAN'dan ücretsiz faydalanacaklar.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı resmi internet sayfasından yaptığı açıklama ile sağlık çalışanları için alınmış önemli bir kararı duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının Marmaray, Başkentray ve İZBAN’dan 31 Ağustos’a kadar ücretsiz olarak yararlanmasına ilişkin kararın, 31 Aralık’a uzatıldığı bildirildi.

Sağlık çalışanların gayreti hiçbir şeyle ölçülmeyecek kadar önemli

22 Mart’tan itibaren sağlık çalışanlarına ücretsiz hale getirilen Marmaray, Başkentray ve İZBAN’dan 1 milyon 278 bin sağlık çalışanı faydalandı. Bakanlık açıklamasında, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye’de kontrolde tutulmasına karşın halen vaka sayılarının günlük bin 400’ü geçtiği anımsatılarak, sağlık çalışanlarının vaka sayılarını düşürmek ve hastaları iyileştirmek amacıyla büyük özveriyle mücadele ettiği vurgulandı. “Sağlık çalışanlarımızın eforunun, gayretinin, özverisinin hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde bulunan, TCDD Taşımacılık A.Ş tarafından işletilen Marmaray ve Başkentray ile TCDD’nin ortağı olduğu İZBAN’dan sağlık çalışanlarının 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ücretsiz yararlanmasına ilişkin kararın süresi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.”

Toplam 1 milyon 278 bin kişi ücretsiz faydalandı

Bakanlık açıklamasında, sağlık çalışanlarının, İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray ve İzmir’de İZBAN’dan 22 Mart 2020 tarihi itibariyle ücretsiz faydalandığı anımsatılarak, söz konusu tarihten 28 Ağustos’a kadar geçen 5 aylık süreçte toplam 1 milyon 278 bin sağlık çalışanının Marmaray, Başkentray ve İZBAN’ı ücretsiz olarak kullandığı bilgisi yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu