Genel

Resmi Gazete’de yayımlandı: Artık park ve mezarlıktan ağaç kesilebilecek!

Resmi Gazete’de ‘Orman Sayılmayan Tapulu Taşınmazlar Üzerindeki Ağaç ve Ağaççıklardan Faydalanılması Hakkında Yönetmelik’ yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğe göre, parklardan, şehir mezarlıklarından, sahipli arazide bulunan ve civarındaki ormanlarda doğal olarak yetişmeyen ağaçların bulunduğu yerlerden, her türlü meyveli ağaç, (fıstık çamlıkları ve palamut meşelikleri hariç) kayıt ve şarta tabi olmadan kesilip taşınabilecek.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmelik ile orman dışı alanlardaki ağaçların kesilmesi kolaylaştırıldı. 10 Aralık tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, Orman Sayılmayan Tapulu Taşınmazlar Üzerindeki Ağaç ve Ağaççıklardan Faydalanılması Hakkında Yönetmeliğe göre, parklardan, şehir mezarlıklarından, sahipli arazide bulunan ve civarındaki ormanlarda doğal olarak yetişmeyen ağaçların bulunduğu yerlerden, her türlü meyveli ağaç, (fıstık çamlıkları ve palamut meşelikleri hariç) kayıt ve şarta tabi olmadan kesilip taşınabilecek.

Baraj yapımında ağaç kesim izni

Ayrıca baraj, gölet, sulama kanalı, yol gibi yapıların yapımı esnasında kesimi zorunlu görülen ceviz ve aşılı kestane ağaçlarının kesimine her zaman izin verilebilecek. Yönetmelik, Milli Parklar Kanunu kapsamındaki alanlar ile sit alanlarındaki, orman alanı dışında kalan ağaçları da kapsama alıyor.

İlgili yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.