Gündem

Resmi Gazete'de yayınlandı! Artık otobüs içinde evcil hayvanlar taşınabilecek

Daha önceden otobüslerde evcil hayvan taşınmasına izin verilmiyordu. Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yeni yönetmeliği tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararda otobüslerde aşı karnesi olması şartıyla kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar sahibinin oturduğu koltuğun önünde ya da kucağında taşınabilecek.

ÖZEL SEFERLER DÜZENLENECEK
Buna göre aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak koşuluyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilecek. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer de düzenlenebilecek. Bu kurala uymayan yetki belgesi sahiplerine, 2 uyarı cezası verilecek.

Daha önceki yönetmelikte, özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların bagaj taşımaya mahsus bölümlerde izin veriliyordu.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yeni yönetmeliği, 10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bir cevap yazın