Gündem

Reina saldırganına bin 368 yıl!

2017 yılbaşında Reina’da 39 kişiyi öldüren saldırgan Abdülkadir Masharipov 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve bin 368 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’da 2017 yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırı düzenleyen Abdülkadir Masharipov 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve bin 368 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bugün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde yapılan duruşmada, tüm sanıkların avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulundu. Sanık avukatları, müvekkilleri Masharipv’un suçsuz olduğunu öne sürerek beraatlerini istedi.

İŞKENCE VE BASKI ALTINDA İFADE VERDİM

Kararını açıklayacağını belirten Mahkeme Başkanı, sanıklara son sözlerini sordu. Söz alan Abdulkadir Masharipov, işkence gördüğünü söyleyerek, “Mahkemede bu suçlamaları kabul etmediğimi söyledim. Bunları tekrarlıyorum. Güçlü bir delil olması için parmak izlerinin ve güvenlik görüntülerin eşleştirilmesini Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını talep etmiştik. Hiçbiri kabul olmadı. Bundan dolayı güçlü bir delil yoktur. Ciddi söyleyecek bir şeyim yok. Polis ifadelerimin bahsi geçti. Ben işkence ve baskı altında ifade verdim. Kamera görüntüleri var. İsterseniz alabilirsiniz. Bundan sonrası size havale. Beraatimi istiyorum” dedi. Diğer tutuklu sanıklar da beraatlerini talep etti.

ANAYASAL DÜZENİ ORTADAN KALDIRMAYA TEŞEBBÜS

Kararını açıklamak üzere duruşmaya ara veren Mahkeme Başkanı, Masharipov’a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu