Kültür Sanat

Rasim Öztekin kavuğu kime devredeceğini açıkladı!

Rasim Öztekin kavuğu 20 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenecek törenle yeni sahibine vereceğini açıkladı.

Rasim Öztekin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenecek törende kavuğunu yeni sahibine devredeceğini açıkladı.

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun önemli bir simgesi olan kavuğun yeni sahibinin kim olacağı tiyatro severler tarafından uzun zamandır merak ediliyordu. Rasim Öztekin merak edilen ismi açıkladı. Öztekin 20 Eylül’de devredeceği kavuğun yeni sahibinin Şevket Çoruh olacağını duyurdu.

“KALBİM KAVUKLU OLARAK TİYATRO YAPMAMA İZİN VERMEDİ”

Kavuğu dört yıl önce Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle ustası Ferhan Şensoy’dan teslim alan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı yüzünden tiyatro yapamadığını belirtti. Kavuk Devir Teslim Töreni ile ilgili açıklama yapan usta sanatçı, şunları söyledi:

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim. Büyük özverilerle ‘Baba Sahne’yi kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz.”